Hokej

Nauč se náš jazyk, naléhají politici na nového kapitána Montrealu

Nauč se náš jazyk, naléhají politici na nového kapitána Montrealu
Nick Suzuki Zdroj: Profimedia

Hokejový Montreal si v pondělí vybral nového kapitána. Stal se jím teprve 23letý Nick Suzuki. Jen pár dní poté se k jeho zvolení začali vyjadřovat i významní politici z Québecu, kteří oceňují jeho sportovní přínos. Jedním dechem dodávají, že by se v této roli měl začít učit francouzsky. Kanadský útočník je uklidnil, že na tom pracuje.

Montreal je největší město kanadské provincie Québec a zároveň čtvrté největší frankofonní město na světě. Hned po Kinshase, Paříži a Abidžanu. Tamní obyvatelé si tak na francouzštinu velmi potrpí. Když byl kapitánem Canadiens v pondělí zvolen Kanaďan Nick Suzuki, který tímto jazykem zatím příliš nemluví, zaujalo to tamní politiky. Podle Francoise Legaulta, jenž je předsedou Coalition Avenir Québec, je kapitánské "céčko" pro Suzukiho výbornou volbou, jelikož se jedná o jednoho z nejlepších hráčů týmu. Jedním dechem ale dodal, že se nyní 23letý hráč musí naučit francouzsky. 

S těmito slovy souhlasí i vůdce liberálů Dominique Anglade. "Bylo by dobré, kdyby se Suzuki naučil francouzsky. Život v Québecu je ideální příležitostí pro osvojení tohoto jazyka," řekl novinářům. K novému kapitánovi Montrealu Canadiens se vyjádřil i Paul St-Pierre Plamondon, který je předsedou sociálnědemokratické strany Parti Québécois: "Suzuki je velmi dobrou volbou pro kapitána, ale je nutné, aby se naučil francouzsky, protože tato pozice zahrnuje pouto s fanouškovskou základnou Québecu, která podporuje tým po generace.

Související obsah

Sám hráč poté novinářům potvrdil, že letos v létě navštěvoval on-line kurzy francouzštiny a tento jazyk se během dospívání učil také ve škole. V tuto chvíli zvládá lépe čtení než mluvení, prozradil. "V tom se zlepším," slíbil.

Nick Suzuki se ve 23 letech stal nejmladším kapitánem v historii klubu. Do Montrealu přestoupil v roce 2019, v říjnu tam tak odstartuje svoji čtvrtou sezonu. Loňský ročník byl z hlediska osobních statistik pro něj nejúspěšnější, když posbíral 61 bodů. O sezonu dříve ale dokázal postoupit s Canadiens do finále Stanley Cupu, kde ale nestačili na Tampu Bay Lightning.

V Montrealu se Suzuki letos potká také s Jurajem Slafkovským, kterého si kanadský klub vybral jako jedničku draftu: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události