Fotbal

Rangers i přes zákaz vzdali hold královně. Celtic ji naopak zneuctil

Rangers i přes zákaz vzdali hold královně. Celtic ji naopak zneuctil
Fanoušci Celticu s urážlivým nápisem Zdroj: Profimedia

Skotské fotbalové týmy z Glasgow mají velmi odlišný přístup ke smrti královny Alžběty II. Zatímco na stadionu Rangers FC navzdory zákazu UEFA zahráli před zápasem s Neapolí píseň God Save the King, fanoušci Celticu moc respektu neukázali.

V souvislosti s úmrtím britské královny UEFA vydala nařízení nehrát hymnu Ligy mistrů před začátkem zápasu a nasadit si černé pásky na ruce. Prosbu britských týmů zahrát před svými domácími zápasy na počest královny i národní hymnu však UEFA zamítla. Klub Rangers se rozhodl to nerespektovat a hlasatel oznámil, že po minutě ticha na stadionu zazní národní hymna. Manchester City dodržel protokol a hymna nezazněla. Chelsea nehrála hymnu z reproduktorů, fanoušci si hymnu sami zazpívali během minuty ticha.

Fanoušci Rangers si také přinesli britské vlajky a připravili si i další chorea k uctění památky královny. Klub Rangers je historicky spojován s protestantskou církví, v jejímž čele je ve Velké Británii hlava státu, i proto taková sounáležitost. 

Takto se na stadionu Rangers uctívala královna:

​Úplně jiné choreo si připravili fanoušci Celticu, který je historicky katolickým klubem. Jeho utkání proti Šachtaru Doněck se hrálo ve Varšavě, kde ukrajinský tým hraje své domácí zápasy v Lize mistrů. Někteří z fanoušků skotského klubu evidentně nefandí monarchii a rozprostřeli ve svém sektoru transparent s nápisem: "F**k the crown." Což v překladu znamená: "Mr**t korunu."

Během zápasu fanoušci Celticu rozbalili ještě další transparent s nápisem: "Sorry for your loss. Michael Fagan." Ten měl zesměšňovat ztrátu královny. Na první pohled to vypadá nevinně. Jméno Michael Fagan je však ve Spojeném království známo díky tomu, že se tento muž dokázal v roce 1982 vloupat do Buckinghamského paláce a následně i přímo do ložnice královny, zatímco spala. Muž trpící schizofrenií strávil deset minut povídáním s panovnicí o jeho rodině. Královna si myslela, že šlo o člena personálu, který je opilý.

Související obsah

​Ani samotný klub Celtic FC neprojevil přílišnou úctu své bývalé královně. Na předzápasovém setkání zástupců obou klubů a člena UEFA se všichni dohodli, že se před zápasem nebude držet minuta ticha. To i přesto, že UEFA povolila uctít smrt bývalé panovnice právě chvílí tiché meditace před zápasy. Důvodem však mohla být obava z vyrušování fanoušků během chvíle ticha. 

TN.cz Miroslav Hakl
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události