Tenis

Nikdo nebude jako on, byl neuvěřitelně vřelý, vzpomíná na Federera Berdych

Nikdo nebude jako on, byl neuvěřitelně vřelý, vzpomíná na Federera Berdych
Roger Federer a Tomáš Berdych Zdroj: Profimedia

Ve čtvrtek odpoledne ohlásil legendární tenista Roger Federer, že Laver Cup, který se hraje příští týden, bude jeho posledním profesionálním turnajem v životě. Během své dlouhé kariéry odehrál spoustu zápasů i s českými tenisty. Pro TN.cz se o něm rozpovídali Tomáš Berdych a Jiří Novák.

"To, co dokázal, ačkoliv třeba nemá tolik titulů jako jiní, to je neuvěřitelné. Nikdo nezanechal v tenise tak výraznou stopu jako on. Nikomu se nepovedlo posunout tenis jako jemu. Za něj hovoří nejen výsledky, ale také to, jak tenis proslavil a co všechno pro něj udělal," začal vzpomínat na 41letého švýcarského tenistu Berdych.

"Když hovoříme o třech nejlepších tenistech (Federer, Djokovič, Nadal – pozn. redakce), tak Roger pro mě byl jeden z nejpříjemnějších. Povedlo se mi ho porazit z nich nejvícekrát. Odehráli jsme spolu spoustu zápasů a pár z nich bylo pro mě hodně ikonických. Kdykoliv proti němu člověk nastoupil, tak to pro něj byl tenisový svátek. Přesně kvůli tomu tenis děláte," pokračoval Berdych, který má s Federerem nepříznivou bilanci 6–20.

Na vítěze 20 grandslamových turnajů zavzpomínal také Jiří Novák. "Byl to neskutečný hráč. Bude určitě patřit k jedněm z nejlepších tenistů celé historie. On byl první, který po Petu Samprasovi dominoval světovému tenisu. Pro mě to bude ikona číslo jedna. Měl jsem možnost proti němu hrát devětkrát a budu na něj mít jen ty nejlepší vzpomínky. Je to skvělý sportovec i skvělý člověk," přiznal Jiří Novák, který rodáka z Basileje dokázal porazit čtyřikrát, pětkrát pak odešel poražený.

Související obsah

​"Já už nehraju 16 let, on pořád hrál. Není divu, že už mu tělo vypovědělo službu. Musí být neuvěřitelně opotřebované. Z těch tří největších hvězd jsem k němu měl nejblíž i z toho důvodu, že si vzal Slovenku Mirku Vavrincovou, se kterou jsem se také znal. Měli jsme k sobě poměrně blízko. Navíc spolupracoval i s naším daviscupovým lékařem. Budu na tu dobu vždycky moc rád vzpomínat," prozradil Novák důvod, proč měl k vítězovi 103 turnajů ATP nejblíž z velké trojky Federer, Djokovič a Nadal.

A jaký byl Federer v osobním životě? "Na turnajích si každý hlídá své soukromí. Ale pokaždé, když jsme se potkali, tak byl velmi vřelý a neuvěřitelně pohodový. To ho po lidské stránce odlišovalo oproti ostatním," říká Berdych, který se také rozpovídal o jednom společném zážitku. "Mám s ním jednu moc hezkou vzpomínku. Když jsem skončil kariéru, tak jsem ho měl možnost vidět na exhibici s Nadalem v Jihoafrické republice. Byl jsem tam s partou kamarádů a on se mi po zápase ozval, ať za ním zajdeme, že má afterparty. Tam jsme spolu byli dlouho do noci, kecali jsme a byla tam moc příjemná atmosféra. Bylo to něco, co člověk úplně nečeká," zavzpomínal Berdych, který to v kariéře dotáhl na čtvrté místo světového žebříčku.

Související obsah

​A je podle bývalých českých tenistů někdo, kdo zasáhne fanoušky jako Federer? "Nikdo nebude stejný jako on. Myslím, že nikdo z úspěšných hráčů nechce být jako on. Samozřejmě tu budou hráči, kteří přinesou něco jiného," myslí si Berdych. "Jeho nástupce to bude mít hodně těžké, protože laťka je hodně vysoko. Ale když se podíváme na Rafaela Nadala, tak je to také obrovský sympaťák. Oni dva byli vždycky gentlemani. Djokovič má své móresy," doplnil Novák.

Roger Federer musel v srpnu loňského roku na další operaci, která ho vyřadila ze zbytku sezony:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události