Další sporty

Kuljakovi s písmenem "Z" na hrudi zmírnili trest. Už ví, kdy může závodit

Kuljakovi s písmenem "Z" na hrudi zmírnili trest. Už ví, kdy může závodit
Ivan Kuljak Zdroj: Twitter @gymnovosti

Ruský gymnasta Ivan Kuljak u soudu uspěl. Dvacetiletý sportovec měl na začátku března na dresu písmeno "Z", které mají na svých tancích ruští okupanti na Ukrajině. Za to mu byl udělen přísný trest, který mu byl ale nyní zmírněn. Rusové to označili za velké vítězství, které jim dodá energii do dalších odvolání.

Tento skandál vyvolal na jaře nejen ve sportovním světě velké pozdvižení. Došlo k tomu na Světovém poháru v Dauhá, kdy místo ruské vlajky, která byla už tou dobou zakázaná, měl na hrudi zmíněné písmeno Z. Objevil se s tím při přebírání bronzové medaile a nijak mu nevadilo, že vedle něj stojí ukrajinský gymnasta Ilja Kovtun, jenž si přišel pro zlatý kov. 

Svého činu navíc později vůbec nelitoval. "Kdybych měl druhou možnost, udělal bych to znovu. Viděl jsem to na vozidlech naší armády a zjistil jsem si, co ten symbol vyjadřuje. Znamená to 'Za vítězství a za mír'. Chtěl jsem vyjádřit svůj postoj. Jako sportovec také bojuji za vítězství a za mír," řekl na začátku března. 

Související obsah

​Disciplinární komise Mezinárodní gymnastické federace (FIG) mu tehdy udělila trest v podobě ročního zákazu činnosti, který se vztahoval až do 16. května příštího roku. Byl u toho navíc dodatek, že pokud ještě v té době budou trvat sankce proti ruským sportovcům, prodlouží se i trest pro Kuljaka. K jeho zrušení mělo dojít až půl roku po zrušení sankcí proti Rusům. 

Po úspěšném odvolání došlo ale ke změně v posledním dodatku zmíněného trestu. Kuljakův trest má nyní pevné datum ukončení, které je 16. května 2023. Podle odvolacího tribunálu je zákaz oddělený od politiky Mezinárodní gymnastické federace, která v současnosti brání ruským a běloruským sportovcům na závodech startovat. 

Podívejte se na reportáž věnovanou Ivanu Kuljakovi:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události