Fotbal

Velkokluby jdou proti svým fanouškům. Chtějí Ligu mistrů mimo Evropu

Velkokluby jdou proti svým fanouškům. Chtějí Ligu mistrů mimo Evropu
Liga mistrů UEFA Zdroj: UEFA

Přední evropské velkokluby zvažují v rámci Ligy mistrů pořádně pikantní novinku. Zajímavé zápasy základních skupin by totiž rády hrály mimo Evropu. Na Champions League by si tak mohli zajít fanoušci ve Spojených státech amerických, Číně nebo na Středním východě. Chystaný projekt prý podpoří třeba katarský byznysmen a prezident PSG Násir Al-Chelajfí.

To by byla hodně velká změna. Zástupci nejvěhlasnějších klubů Evropy uvažují o hodně kontroverzním nápadu, který by rádi uvedli do praxe. Zabývají se totiž myšlenkou, že by se vybrané zápasy základních skupin Champions League odehrály jinde než na starém kontinentu. 

Duely nejslavnější klubové soutěže světa by potěšily fanoušky ve Spojených státech amerických, Číně nebo na Středním východě. Důvodem je prý snaha zpřístupnit příznivcům po celém světě ty nejzajímavější zápasy, získat pro fotbal ještě větší popularitu a po epidemii covidu-19 miliardový produkt na novém trhu pořádně zpeněžit. Otázkou je, jak by na to reagovali místní fanoušci, kteří by byli ochuzení o špičkové zápasy.

Pokud by varianta mimoevropských utkání nevyšla, je v záloze ještě náhradní plán. A to speciální "zahajovací" turnaj nejlepších týmů uplynulého ročníku Ligy mistrů a utkání Superpoháru, jež by se rovněž hrály jinde než v Evropě. 

Související obsah

​Zatím jde ale pouze o návrh. Ten prý podle Daily Mail jistojistě podpoří prezident PSG Násir Al-Chelajfí, který je původem z Kataru. Věc se bude projednávat už brzy. Tento týden se totiž uskuteční na chorvatském ostrově Hvar jednání výkonného výboru UEFA. O něco později proběhne v Istanbulu valná hromada Evropské klubové asociace (ECA) a nový nápad by měl být jedním z bodů k řešení. 

Evropský fotbal by se tímto krokem přidal ke konceptu, který funguje v nejprestižnějších amerických sportovních soutěžích. NHL, NBA, NFL i MLB už uskutečnily několik zápasů v Evropě či jiných zemích mimo Severní Ameriku a vstupenky na tyto akce bývají velmi cenným zbožím. Díky velkému zájmu zmizí klidně během několika hodin, ne-li minut.

​Takhle trénují fotbalisté Realu Madrid, který vyhrál loňský ročník Ligy mistrů:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události