Hokej

Bývalý hráč KHL Rusko miloval. Útok na Ukrajinu mu zlomil srdce, pomáhá uprchlíkům

Bývalý hráč KHL Rusko miloval. Útok na Ukrajinu mu zlomil srdce, pomáhá uprchlíkům
Michael Garnett v dresu Slovanu Bratislava Zdroj: Profimedia

Bývalý kanadský hokejový brankář Michael Garnett, který dříve oblékal dres Atlanty Trashers a devět sezon odehrál také v ruské KHL, se rozhodl podat pomocnou ruku ukrajinským uprchlíkům. Společně s manželkou jim pomáhá s cestováním do Kanady.

Michael Garnett v KHL odehrál celkem devět sezon, nastoupil do 328 zápasů. Na Rusko nedal dopustit, nazýval jej svým domovem, ale když v únoru letošního roku napadlo Ukrajinu, zlomilo mu to srdce. Ukrajina je navíc vlast jeho předků.

"Nemohl jsem uvěřit, že země, kterou miluji, mohla začít naplno útočit. Viděl jsem bomby zasahující Kyjev a všechna další města a obce, udělalo se mi z toho špatně. Musel jsem něco udělat," řekl bývalý brankář, který oblékal dres HK MVD, Dynama Moskva, Čeljabinsku, Slovanu Bratislava nebo Medveščaku Záhřeb. Ještě předtím chytal v NHL za Atlantu Trashers. 

Související obsah

Jeho manželka Rebecca Riderová, která je pilotkou aerolinek WestJet se sídlem v Calgary, viděla, jakou daň si to vybírá na jejím manželovi, a povzbudila ho, aby našel způsob, jak by mohli pomoci ukrajinskému lidu. Celý duben spolu strávili v Polsku na hranicích a jako dobrovolníci vozili Ukrajince do uprchlických center. Poté vybrali tisíce dolarů na podporu uprchlíků a na Ukrajině a v Polsku dodali zásoby do sirotčinců. 

To jim ale přišlo málo. Po návratu do Kanady vymysleli způsob, jak Ukrajincům pomáhat dlouhodobě. Založili oficiální charitativní organizaci Help From Canada (Pomoc z Kanady). Díky tomu už pomohli skoro 200 Ukrajincům, kteří před válkou prchají do Kanady. "Pomohli jsme více než 180 lidem se dostat do Kanady a 197 uprchlíkům cestovat na zlevněné letenky," řekla Riderová. Používají k tomu takzvané buddy passy.

Související obsah

Riderovou a Garnetta zajímají i jednotlivé osudy lidí, kterým pomáhají. Jedněmi z nich jsou i partneři Mykola Kovyršin a Nastiia Hrybovská, kterým se narodila malá holčička. "Nečekali jsme, že tady budeme. Mysleli jsme, že budeme na Ukrajině, ale náš region a tím pádem i plány byly zničeny. Udělali jsme to, co jsme museli, aby se naše dítě narodilo v bezpečí. Tady v Kanadě se cítíme s hostitelskou rodinou a všemi, kdo nám pomohli, jako doma. Po skončení války s nimi plánujeme Ukrajinu navštívit," řekli. 

Dominik Hašek nechce, aby ruští hráči z NHL hráli v Praze:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události