Fotbal

Rusko žádá trest pro trenéra Ukrajiny: Výroky o střílení nepřátel porušil pravidla

Rusko žádá trest pro trenéra Ukrajiny: Výroky o střílení nepřátel porušil pravidla
Trenér ukrajinské fotbalové reprezentace Oleksandr Petrakov Zdroj: profimedia.cz

Ruský fotbalový svaz (RFS) žádá, aby UEFA potrestala současného trenéra ukrajinské fotbalové reprezentace Oleksandra Petrakova. Jeho výrok, že by klidně zastřelil nepřítele při bránění Kyjeva, je prý diskriminační a porušuje politickou neutralitu.

RFS se vrátil k Petrakovovým prohlášením z dubna pro Guardian, kde ukrajinský trenér vyjádřil svou chuť přidat se k armádě. Nyní svaz žádá UEFA, aby potrestala reprezentačního trenéra kvůli diskriminaci a porušení politické neutrality.

"Říkal jsem si, že když by přišli do Kyjeva, vzal bych do ruky zbraň a bránil své město," řekl v dubnu Petrakov. "Je mi 64, ale cítil jsem, že je to tak normální. Myslím, že bych mohl sestřelit dva nebo tři nepřítele," nebál se silných slov. Do armády ale nebyl kvůli vysokému věku a nedostatku zkušeností přijat.

Podle RFS tím Petrakov porušil kodex FIFA a UEFA ohledně jakékoliv diskriminace vůči některému státu a prezentace fotbalu v mírovém duchu.

Zástupce generálního tajemníka RFS Denis Rogačev v dopise zaslaném UEFA nijak nezmínil válečnou situaci na Ukrajině, pouze zmiňuje Petrakovův komentář.

Související obsah

​"O jaké diskriminaci můžeme mluvit, když jde o zemi, která záměrně páchá genocidu na jiném národu?" zareagoval mluvčí ukrajinské fotbalové asociace.

Zástupce UEFA odmítl situaci okomentovat, jelikož se nesmí k jednotlivým případům vyjadřovat. Případ ruské stížnosti musí nejdřív projít řádným šetřením.

Rusové se nesmí účastnit žádného mezinárodního fotbalu a Dominik Hašek by chtěl zakázat i start Rusů v hokejových zápasech NHL v Praze:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události