Fotbal

UEFA se s Ruskem stále nemaže. Vyřadila jej z další prestižní soutěže

UEFA se s Ruskem stále nemaže. Vyřadila jej z další prestižní soutěže
Ruská fotbalová reprezentace Zdroj: Profimedia

Tvrdé tresty pro ruský fotbal pokračují. UEFA jej vyřadila z kvalifikace o mistrovství Evropy, které se koná v roce 2024 v Německu. To znamená, že se krajané Vladimira Putina na šampionátu s jistotou neobjeví. Mezi týmy, ze kterých budou 9. října rozlosovány kvalifikační skupiny, ale stále figuruje Bělorusko, které je považováno za ruského spojence.

Rusko v čele s Vladimirem Putinem rozpoutalo válku na Ukrajině 24. února letošního roku. Od té doby musí čelit ve sportovním světě jedné sankci za druhou, což pochopitelně platí i pro fotbal. Kluby se nesmí účastnit evropských pohárů a národní tým byl vyřazen z baráže o mistrovství světa v Kataru, které se koná letos na přelomu listopadu a prosince. 

Už nyní je jisté, že Rusko neuvidíme ani na evropském šampionátu hraném v roce 2024 v Německu. UEFA jej nezahrnula mezi týmy, ze kterých se 9. října budou ve Frankfurtu losovat kvalifikační skupiny. Chybí zde pochopitelně i Německo, ale to má jako pořadatelská země účast na turnaji jistou. 

Související obsah

​"Všechny ruské týmy mají v současné době pozastavenou účast na základě rozhodnutí výkonného výboru UEFA ze dne 28. února 2022. To bylo dále stvrzeno Sportovním arbitrážním soudem dne 15. července 2022. Rusko proto není zahrnuto do kvalifikačního losování mistrovství Evropy ve fotbale, které se koná v roce 2024," stojí v oficiálním prohlášení UEFA. 

Do losování, které se bude týkat i Běloruska, bude zahrnuto celkem 53 zemí, které budou rozděleny do sedmi skupin po pěti týmech a tří skupin po šesti týmech. Deset vítězů skupin a deset nejlepších zemí ze druhých míst postoupí do Německa přímo. O zbývajících třech účastnících se rozhodne v baráži. 

Rusko na mistrovství světa v Kataru startovat nebude. Zápasy ostatních zemí budou moci fanoušci sledovat na TV Nova: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události