Fotbal

Dělníci v Kataru před MS trpí. Žijí v otřesných podmínkách a berou almužnu

Dělníci v Kataru před MS trpí. Žijí v otřesných podmínkách a berou almužnu
Pracovníci připravující cestu pro mistrovství světa v Kataru Zdroj: Profimedia

Do startu fotbalového mistrovství světa v Kataru zbývají necelé dva měsíce. Na stadionech a prostorech kolem nich pracovaly a stále pracují tisícovky dělníků. Ti ale žijí v otřesných podmínkách, a navíc pobírají směšný plat.

Jedním z nejluxusnějších stánků na blížím se světovém šampionátu bude Al Bayt Stadium, na který se vejde 60 tisíc diváků. Ten byl postaven tak, aby připomínal kočovný stan a první zápas na něm odehrají reprezentace Anglie a USA. Program je na něm naplánován až do semifinále. Stejně působivý je také přilehlý park, ve kterém jsou fontány, jezírka i běžecká dráha.

Vypadá to jako idylka. Jenže vše museli vybudovat dělníci, kteří stále pracují v šílených podmínkách. Po celou dobu je provází neskutečné vedro a vlhko. Po konci směny jsou vždy odvezeni do zhruba 40 minut vzdáleného okraje pouště, kde jsou ubytovaní na farmě jejich zaměstnavatele Al Sulaiteen (SAIC). Není to ale nic, co by jim člověk mohl závidět.

Dělníci žijí v malých zchátralých chatkách. Podle serveru The Guardian jsou v některých z nich tři až čtyři pracovníci na samostatných lůžkách, v další jich je zase pět až šest na palandách. Navíc všechny buňky, které si redaktor Guardianu prohlédl, jsou bez oken, ztísněné a také velmi špinavé. Pokud pracovníci chtějí alespoň trošku soukromí, přehodí si přes palandy ručníky, aby na ně nebylo tolik vidět. Pod postelemi jsou namačkané lahve s vodou, nádobí na vaření a další osobní věci. Oblečení visí na šňůrách rozvěšených po stěnách.

Související obsah

​Podle FIFA a organizátorů mistrovství světa měl světový šampionát změnit životní podmínky dělníků s nízkou mzdou, ale podle Guardianu je do toho hodně daleko. Přitom pracovníci měli mít nadstandardní zacházení, ale podle dostupných rozhovorů tomu tak opravdu není. Různí dělníci z Bangladéše, Nepálu nebo Indie tvrdí, že byli nuceni zaplatit nezákonné poplatky agentům ve svých zemích, aby si zajistili práci.

"Zaplatil jsem 300 tisíc bangladéšských taka (přes 70 tisíc korun). Někteří platí o něco víc, někteří o něco méně, ale platí všichni," říká jeden z pracovníků. Přitom organizační výbor mistrovství světa zavedl v roce 2017 program, který měl zaměstnancům náborový příspěvek vrátit. Výbor uvedl, že společnost SAIC je součástí tohoto programu a údajně uhradila pracovníkům 29 tisíc liber (818 tisíc korun). Zaměstnanci ale tvrdí, že stále nic nedostali.

Související obsah

​Většina dotazovaných pracovníků pobírá pouze základní mzdu 1 000 rijálů měsíčně (6 800 korun), což přibližně odpovídá 28 korunám za hodinu. V Kataru jde o zákonem stanovené minimum. Jenže z platu většinou splácí náborový poplatek, související dluhy a také posílají peníze svým rodinám. Stravu a ubytování jim SAIC poskytuje zdarma.

"Mzda je velmi nízká, je to opravdu těžké. Tolik si mohu vydělat i v Indii," prozradil další z dělníků. Ten je údajně schopen své rodině a čtyřem dětem posílat 160 liber měsíčně (4 500 korun). Nejhorší na tom všem je, že zaměstnanci nemohou požádat o žádnou změnu. "Společnost nechce dát povolení k odchodu. Změnu můžete provést pouze tehdy, když se vrátíte domů, zrušíte si vízum a požádáte znovu," dodal. "Kdybychom mohli změnit práci, všichni bychom odešli," doplnil další.

Související obsah

​V nejteplejších letních měsících pracovníci vstávají už před svítáním a vyráží na stadion Al Bayt, který stál 620 milionů liber (17,5 miliardy korun). Kabir, jeden z dělníků, říká, že v sedm hodin ráno už je nesnesitelné vedro, ale on musí pracovat dál. "Z mistrovství světa ve fotbale nejsem nadšený. Myslím, že se nedostaneme ani dovnitř stadionu," řekl smutně.

Jediný důvod, proč v Kataru je, jsou peníze. Protože jeho rodina je závislá na jeho skromném příjmu. Jenže většina mzdy jde na odkup šperků, které dal do zástavy lichváři, aby si mohl dovolit zaplatit náborový příspěvek. "Katar je bohatá země, ale za práci, kterou děláme, platí opravdu málo. Na dobrý plat tu můžete zapomenout," doplnil na závěr Kabir.

Fotbalové mistrovství světa stojí 5,5 bilionu korun:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události