Fotbal

Fotbaloví kapitáni podpoří rovnost. V Kataru nastoupí s duhovými páskami

Fotbaloví kapitáni podpoří rovnost. V Kataru nastoupí s duhovými páskami
Kapitánská páska reprezentující boj proti diskriminaci Zdroj: Profimedia

Deset evropských týmů (Anglie, Belgie, Dánsko, Francie, Německo, Nizozemsko, Norsko, Švédsko, Švýcarsko a Wales) se v této sezoně zúčastní kampaně "OneLove" proti diskriminaci a na podporu inkluze. Všechny země, kromě Švédska a Norska, se kvalifikovaly na mistrovství světa 2022 v Kataru. Kapitáni těchto týmů budou nosit pásku s barevným srdcem.

Kampaň OneLove byla zahájena v Nizozemsku v roce 2020, aby zdůraznila, že fotbaloví fanoušci mají alespoň jedno společné – lásku k fotbalu. Zároveň brojí proti jakékoliv formě diskriminace. Homosexualita je v Kataru zakázána a trestá se až třemi roky vězení. I proto se zapojují výše zmíněné evropské týmy k iniciativě prosazující rovnost všech lidí. Aktivně se na tom podílejí i kapitáni národních týmů. "Je to důležitá zpráva, která vystihuje fotbal. Na hřišti jsou si všichni rovni a mělo by to tak být i ve všech společnostech. S kampaní OneLove vyjadřujeme toto poselství rovnosti." říká k barevným páskám nizozemský kapitán Virgil van Dijk. Kapitán Oranjes nosí duhovou pásku už delší dobu a je rád, že se přidávají i další země. 

​​Švédsko a Norsko se neúčastní mistrovství světa, ale přidají se k iniciativě v zápasech Ligy národů. Duhové pásky by kapitáni měli obléct již při nejbližších reprezentačních zápasech. K tomu ještě navíc, jako připomínku nedávného úmrtí královny Alžběty II, hráči Anglie navlečou černé pásky na ruku. Anglický kapitán Harry Kane se pro CNN vyjádřil v podobném duchu jako ostatní kapitáni: "Jsem poctěn, že se mohu přidat k ostatním kapitánům národních týmů v kampani OneLove. Jako kapitáni bychom spolu měli soupeřit na hřišti, ale postavit se společně proti všem formám diskriminace. Je to důležité zejména v dnešní době, kdy je společnost dost rozdělená. Obléct společně stejnou pásku vysílá jasné poselství.

Související obsah

​Katar je také kritizován za porušování lidských práv při výstavbě stadionů pro mistrovství. Podle britského deníku Guardian zemřelo za posledních deset let 6 500 dělníků migrantů. Podle CNN však generální ředitel MS Nasser Al Khater kategoricky odmítá spojování všech 6 500 pracovních úrazů s přípravami na světový šampionát. Generální ředitel anglické Fotbalové asociace k tomu však říká: "Nadále prosazujeme princip odškodnění rodin dělníků, kteří přišli o život nebo byli zranění při stavebních projektech."

Jak to bude vypadat v Kataru a co na to říkají Ladislav Vízek a Petr Švancara:

TN.cz, Miroslav Hakl
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události