Hokej

Zákaz Rusů v ČR? Jsme jeden tým. Budou hrát všichni, nebo nikdo, zní ze San Jose

Zákaz Rusů v ČR? Jsme jeden tým. Budou hrát všichni, nebo nikdo, zní ze San Jose
Generální manažer San Jose Mike Grier | Zdroj: Profimedia

Minulý týden odeslalo Ministerstvo zahraničí ČR dopis vedení NHL, že není v zájmu České republiky, aby ruští hokejisté na začátku října přicestovali do Prahy odehrát úvodní duely nové sezony nejprestižnější ligy světa. Na tato slova ostře reagoval generální manažer San Jose Sharks Mike Grier, který rázně oznámil, že buďto přijedou všichni, nebo nikdo. Nechápe, proč by hráči měli být trestáni za něco, co není jejich vina.

7. a 8. října se mají pražské O2 areně uskutečnit dva zápasy NHL mezi San Jose Sharks a Nashvillem Predators. Oba týmy mají ve svých řadách hned několik hráčů ruské národnosti, což v posledních týdnech vyvolalo hodně diskuzí. Celou akci začal legendární brankář Dominik Hašek, jenž kontaktoval Ministerstvo zahraničí ČR, aby těmto hokejistům zakázalo vstup do země.

Na základě toho byl vedení NHL odeslán oficiální dopis, že není v zájmu ČR, aby ruští hokejisté přicestovali do Prahy. To se ale vůbec nelíbí generálnímu manažerovi San Jose Sharks Mikeu Grierovi. "Jsem přesvědčen, že fungujeme jako jeden tým. To, co se ve světě děje, není chyba hráčů. Neudělali nic špatného. Tudíž si nemyslím, že by měli být za to trestáni. Stojíme za nimi, jsme tu všichni jako jeden tým," řekl na tiskové konferenci. Tím dal jasně najevo, že pokud nebudou moci ruští hráči přijet, nedorazí celý tým. 

Související obsah

​Podle Griera celou záležitost nyní řeší vedení NHL, ale nepředpokládá, že by ke zmíněnému zákazu mělo dojít. Pokud by se tak přece jen stalo, zasáhlo by to šest hráčů San Jose – útočníky Alexe Barabanova, Danila Guščina, Timura Ibragimova, Jevgenije Svečnikova a obránce Artěmije Kňazeva s Nikolajem Knižovem. Na soupiskách Nashvillu najdeme ruské útočníky Jegora Afanasjeva, Jakova Trenina a brankáře Jaroslava Askarova. Dalších osm Rusů je momentálně bez smlouvy. 

O zákazu startu ruských hráčů v ČR promluvil Dominik Hašek otevřeně pro televizi Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Hokej

Důležité Události