Další sporty

Carlsen se vyjádřil ke svému odstoupení. Nechce hrát proti podvodníkům

Carlsen se vyjádřil ke svému odstoupení. Nechce hrát proti podvodníkům
Šachista Magnus Carlsen | Zdroj: profimedia.cz

Norský šachista Magnus Carlsen se vyjádřil ke svému nedávnému odstoupení ze dvou turnajů. Podle 31letého hráče bylo za jeho překvapivými konci podvádění soupeře, o kterém se v médiích hojně spekulovalo.

Magnus Carlsen se na on-line turnaji Julius Baer Generation Cup střetl s Američanem Hansem Niemannem, jenže už po jediném tahu ze hry odstoupil. Nyní se Nor k celé kauze vyjádřil. "Jsem frustrovaný. Chci i nadále hrát šachy na nejvyšší úrovni a na nejlepších akcích," napsal Carlsen v příspěvku na twitteru.

Šachový mistr světa se s Niemannem utkal i před nedávnem na turnaji Sinquefield Cup. Tehdy Carlsen na 19letého amerického šachistu překvapivě nestačil a ukončil sérii 53 vyhraných zápasů v řadě. Následně se z akce také odhlásil.

"Podvádění v šachách je velkou věcí a existenční hrozbou pro hru. Také se domnívám, že organizátoři šachů a všichni ti, kterým záleží na posvátnosti hry, kterou milujeme, by měli vážně uvažovat o zvýšení bezpečnostních opatření a metod," píše 31letý šachista ve svém vyjádření.

Související obsah

​Právě Niemann přiznal, že v minulosti podváděl při on-line akcích, v souboji proti Carlsenovi ale vinu odmítá, a dokonce je připraven hrát i nahý, aby ukázal, že nyní hraje čestně. 

Magnus Carlsen mu ale nevěří: "Věřím, že Niemann podváděl více a v bližší minulosti, než veřejně připustil." Nor dokonce přidal i konkrétní moment, kdy začal soupeře podezřívat. Bylo to právě na turnaji Sinquefield Cup. "Měl jsem dojem, že nebyl napjatý, a dokonce ani plně soustředěný na hru v kritických pozicích, zatímco mě s černými figurami přehrál tak, jak by to podle mě zvládla jen hrstka hráčů. Tato partie přispěla k tomu, že jsem změnil svou perspektivu," popsal podezřelý moment.

Šachový mistr světa ale zatím nezveřejnil žádné konkrétní důkazy. Sám Nor to vysvětluje tím, že nemůže mluvit otevřeně do té doby, než mu dá Niemann svolení. "Doufám, že pravda v této věci vyjde najevo, ať je jakákoli," uzavírá šachový velmistr. 

Šachy se dají hrát i ve vodě:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události