Další sporty

Šachista Carlsen odstoupil po prvním tahu. Soupeři tím vyslal jasný vzkaz

Šachista Carlsen odstoupil po prvním tahu. Soupeři tím vyslal jasný vzkaz
Šachista Magnus Carlsen Zdroj: Profimedia

Šachový velmistr Magnus Carlsen odstoupil z on-line turnaje po zahrání pouze jediného tahu. Soupeřem mu byl mladý Američan Hans Niemann. Norský hráč tuto informaci sice oficiálně nepotvrdil, ale údajně vzdal zápas proto, že svého protivníka viní z podvádění, ke kterému mělo dojít v minulosti. Niemann ale tato slova popírá.

Oba hráči se v pondělí utkali na Julius Baer Generation Cupu. Carlsen hrál s černými figurami a poté, co odehrál svůj první tah, nechal soupeře táhnout podruhé a odpojil se ze hry. "Magnus Carlsen právě odstoupil. Zvednul se a odešel," řekla komentátorka a šachová velmistryně Tania Sachdevová. "Vypnul svoji kameru, a to je vše, co nyní víme," doplnila. 

Možnou odpověď, proč tak Carlsen učinil, je možné vyčíst z posledního vzájemného zápasu těchto dvou hráčů. Utkali se na Sinquefield Cupu v St. Louis, kde mladý Američan vyhrál. Norský šachista poté dramaticky odstoupil z turnaje, což oznámil na svých sociálních sítích. "Odstoupil jsem z turnaje. Vždycky jsem si to tu užíval a doufám, že se v budoucnosti vrátím." Ke svému příspěvku také připojil video, ve kterém fotbalový trenér José Mourinho říká: "Pokud promluvím, budu ve velkých problémech."

Související obsah

​Carlsen své rozhodnutí dále oficiálně nekomentoval, ale Hikaru Nakamura, což je v současnosti jeden z nejlepších hráčů v bleskovém šachu, tvrdí, že Carlsen podezírá Niemanna, že v tomto utkání podváděl. Nakamura rovněž prozradil, že Američan již byl v minulosti potrestán nejpopulárnější webovou šachovou stránkou chess.com. 

Niemann rázně popřel, že by na turnaji v St. Louis jakkoli podváděl, ale přiznal, že v minulosti se mu to nevyhnulo. Nefér počínáním se prezentoval podle svých slov ve dvanácti a šestnácti letech, kdy se hrálo on-line. "Nikdy jsem nepodváděl, když se hrálo naživo," říká Američan. Dušuje se, že nyní je už čistý a je ochotný udělat cokoliv, aby dokázal svoji nevinu. Magnus Carlsen mu ale přesto nevěří. 

Související obsah

​Taniu Sachdevovou chování Carlsena zvedlo ze židle. "Je to bezprecedentní. Nemůžu tomu uvěřit. Stalo se to právě? Magnus odmítá hrát proti Hansovi. Bude hrát turnaj, ale zároveň říká, že nebude hrát proti němu. To je velmi silné prohlášení," podivuje se šachová velmistryně z Indie. 

Šachy se dají hrát i pod vodou. Podívejte se:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události