Fotbal

Ostuda fotbalistů Slovenska. Spadli až do pátého koše. K Maltě a Gibraltaru

Ostuda fotbalistů Slovenska. Spadli až do pátého koše. K Maltě a Gibraltaru
Trenér fotbalové reprezentace Slovenska Francesco Calzona | Zdroj: Profimedia.cz

Fotbalisté Slovenska si vybrali pořádnou dávku smůly. Po porážce a remíze proti Ázerbájdžánu a Bělorusku v Lize národů nad nimi visela hrozba toho, že spadnou před losováním kvalifikačních skupin pro EURO 2024 až do pátého výkonnostního koše. Aby se černý scénář nenaplnil, potřebovali pomoc Severní Makedonie, ta však nehrála tak, jak by Slováci potřebovali, a padla s Bulharskem. Svěřenci trenéra Calzony tak koušou propad. V pátém koši se potkají třeba s Maltou nebo Gibraltarem.

Slováci angažovali nového trenéra Calzonu, aby dal reprezentaci nový impuls, ve dvou zápasech Ligy národů ale Slovensko přesto nedokázalo zvítězit. Nejprve nestačilo na Ázerbájdžán, poté remizovalo s Běloruskem. A hrozilo mu, že před losováním skupin kvalifikace na EURO 2024 spadne až do pátého výkonnostního koše mezi fotbalové trpaslíky. 

Aby se tak nestalo, museli slovenští reprezentanti doufat, že jim pomůže jiný tým, a to Severní Makedonie, která by jim vítězstvím nad Bulhary vytrhla trn z paty. Makedonci však po inkasované brance z 50. minuty soupeři podlehli 0:1, a tak Slováky čekal pád ze 40. na 41. příčku žebříčku všech evropských reprezentací. 

Zrovna tato místa jsou hranicí mezi čtvrtým a pátým košem, a tak bude Slovensko při losu, který se uskuteční 9. října ve Frankfurtu, ve společnosti Běloruska, Estonska, Gibraltaru, Lotyšska, Litvy, Malty a Moldavska v pátém ze šesti košů. K nim ještě přibude dvojice, jež vzejde ze čtveřice Kypr, Kosovo, Severní Makedonie a Severní Irsko. 

Takhle špatně na tom slovenský národní tým byl pouze jednou. V pátém koši se ocitl rok po rozdělení Československa v kvalifikaci na EURO 1996, kde figuroval s Maltou, Kyprem či Faerskými ostrovy. Právě Faerské ostrovy či Lucembursko nyní figurují ve čtvrtém koši, tedy nad Slovenskem, a mohou být jeho potenciálními soupeři.

Související obsah

​V kvalifikaci na EURO 2024 se představí 53 mužstev vyjma pořádajícího Německa. Nezúčastní se také reprezentace Ruska, která byla vyřazena kvůli invazi na Ukrajinu. Týmy ze šesti výkonnostních košů budou rozlosovány do deseti skupin – sedmi pětičlenných a tří šestičlenných. 

Takhle se česká fotbalová reprezentace chystala na duel Ligy národů proti Švýcarsku: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události