Ben Maher je potřetí šampionem LGCT. Letos přitom ani jednou nevyhrál

Ben Maher slaví vítězství | Zdroj: GCL

Britský reprezentant Ben Maher je prvním jezdcem, kterému se podařilo třikrát vyhrát Longines Global Champions Tour. Zároveň je úplně první, komu se to povedlo, aniž by jedinkrát během sezony vyhrál Velkou cenu. Bude tak chybět v Super Grand Prix.

Posledním vítězem letošní Longines Global Champions Tour Grand Prix se stal Ir Michael Pender poté, co v saúdskoarabském Rijádu postoupil s dalšími třemi dvojicemi do rozeskakování. V něm předvedla nejrychlejší jízdu Švédka Malin Baryard-Johnsson s klisnou H&M Indiana. Zaznamenala ovšem jednu chybu, a skončila tak čtvrtá.

Naopak nejpomalejší z bezchybných byl Nizozemec Jur Vrieling na valachovi Long John Silver 3. Časomíra mu v cíli ukázala hodnotu 38,83 a na svého krajana Harrieho Smolderse v sedle valacha Monaco N.O.P. tak ztrácel přes dvě sekundy. I když to bylo stále o devět desetin více než v případě zmíněného Michaela Pendera startujícího na valachovi HHS Calais, radoval se podobně, jako vítěz. Ten letos vyhrál již podruhé, a tak na Smolderse zbyla poslední zlatá vstupenka do Super Grand Prix při listopadové galashow světového parkuru GC Prague Playoffs.

Do této prestižní soutěže, která se pojede v sobotu 19. listopadu od 20:00 hodin v libeňské O2 areně, se nepodívá šampion celé túry, což je samo o sobě velkou raritou. Brit Ben Maher totiž nasbíral do tabulky LGCT nejvíce bodů, aniž by letos jedinkrát vyhrál Velkou cenu. V té největší s astronomickou dotací 1 250 000 eur však na startovní listině nebude. Útěchou mu tak alespoň může být, že se stal rekordmanem tohoto seriálu, neboť je doposud jediný, kdo vybojoval titul šampiona třikrát. Letos mu k tomu stačilo 255 bodů.

Poslední závod v Rijádu celkovým pořadím na medailových pozicích žebříčku nezahýbal. Druhý skončil Belgičan Pieter Devos s 244 body. O šest bodů méně má pak třetí Christian Ahlmann. Ti se společně s třinácti dalšími jezdci mohou těšit na již zmíněný zlatý hřeb seriálu. Mclain Ward nahradí Shanea Sweetnama v Super Grand Prix poté, co Shane potvrdil, že se třetí listopadový víkend mítinku v Praze nebude moci zúčastnit kvůli rodinné svatbě.

GC Prague Playoffs se koná od 17. do 20. listopadu, a kromě zmíněné sobotní Super Grand Prix LGCT bude mezi hlavní body programu patřit Super Cup GCL. Do pátečního semifinále týmové soutěže mají zajištěn přímý postup ze základní části seriálu nejlepší čtyři družstva z šestnácti zúčastněných, jimiž jsou Berlin Eagles, Stockholm Hearts, Prague Lions a Shanghai Swans. Dvanáct zbývajících musí nejprve projít sítem čtvrtečního čtvrtfinále a do nedělního finále se probojuje už jen šest týmů.