MMA

Procházka pod tlakem! Nikoho na doping tolik netestují. Nevadí mi to, říká šampion

Procházka pod tlakem! Nikoho na doping tolik netestují. Nevadí mi to, říká šampion
Jiří Procházka na vážení před titulovou bitvou | Zdroj: UFC

Český MMA zápasník Jiří Procházka je jakožto čerstvý šampion v polotěžké váze pod řádným drobnohledem americké antidopingové agentury USADA, která z jeho moči nebo krve provedla v letošním roce 51 testů. Jen pro srovnání –⁠ druzí v pořadí jsou Kamaru Usman a Manuel P Gomes, kteří byli v letošním roce testováni 15krát. Procházka si z toho ale nic nedělá a bere to jako součást role, kterou nyní ve světě UFC plní.

Jiří Procházka vstoupil do světa UFC v červenci roku 2020. Od té doby svedl v polotěžké váze tři souboje a všechny zvládl vítězně. Ten poslední, kdy na zemi "uškrtil" Glovera Teixeiru, z něj udělal šampiona, což dokázal jako vůbec první Čech v historii. 10. prosince se se stejným soupeřem utká znovu a pokusí se pás obhájit. 

Během letošního roku se ale musí vyrovnat s nezvykle častým testováním na zakázané látky. Americká antidopingová agentura USADA jej jenom letos prověřovala už 51krát. Nejvíce si na něj posvítila ve druhém čtvrtletí, kdy bylo provedeno 27 testů. Není se čemu divit, protože v červnu se konal již zmíněný zápas o pás v polotěžké váze.

"Odůvodňuji si to tím, že jsem šampionem. Zase tak mi to nevadí. Pořád tu mám od USADA návštěvy a občas to je obtěžující. Ale beru to tak, že to je součástí pozice, na které nyní jsem," řekl Procházka pro TN.cz. V posledním čtvrtletí, které začalo 1. října, byl testován už 15krát. Zajímavé je srovnání s jeho soupeřem Gloverem Teixeirou, který byl za celý letošní rok testován pouze devětkrát. Z toho se tři testy konaly ve druhém čtvrtletí, kdy proběhl zápas s Procházkou.

Související obsah

​A jak samotné testování vůbec probíhá? "Každý den musím zadávat místo, kde budu spát a trénovat, aby mě mohli v klidu a pohodlně najít a já mohl odevzdat vzorek krve a moči," vysvětluje Procházka. Ale co když si bude chtít vyjet někam na dovolenou? "Jsou tam výjimky. Třeba když jsem byl v létě na lodi v Chorvatsku, tak se dá do aplikace napsat, že jsem někde na výletě nebo cestuji. S tímto počítají, že takové situace mohou nastat," dodává 30letý zápasník. 

Nejčastěji testování probíhá doma nebo v tělocvičně, ale co nějaká netradiční místa? "Zastihli mě párkrát na hotelu nebo na jednom festivalu, kam za mnou přijeli. Tam to byla docela sranda, že mě hned po ránu otravovali. Ale všechno bylo v pořádku," směje se Procházka. 

Český zápasník se ale od USADA může těšit na odměnu. Bývá totiž zvykem, že tato antidopingová agentura rozdává sportovcům za 50 testů bundu. "Zatím nic takového neproběhlo, jsem zvědavý, co přijde," přiznává Procházka. 

Zápasník Procházka prozradil, proč se nechal ostříhat:

Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události