Další sporty

Ondrušek: Semifinále bude rozhodovat hlavně hlava, musíme udržet emoce

Ondrušek: Semifinále bude rozhodovat hlavně hlava, musíme udržet emoce
Tom Ondrušek | Zdroj: Barbora Reichová / Český florbal

Čeští florbalisté zvládli čtvrtfinále světového šampionátu se Slovenskem v pohodě, když vyhráli 9:4. Jedním gólem a jednou asistencí se na postupu podílel také Tom Ondrušek, který je na svém šestém mistrovství. Ačkoliv Češi zvládli zápas bez problémů, stále výběr Jaroslava Berky sráží velké množství vyloučení, na což upozorňuje i bývalý kapitán národního týmu.

Ve třetí třetině jste se srazil s Petrem Nehilou. Jak je na tom vaše hlava?

Bolí jako kráva, ale to je prostě play-off. Bylo to v druhé polovině střídání a já si hlídal druhou stranu. Dostal jsem hit, ale bylo to asi čisté. To se prostě stane. Jsem ale v pohodě. Nicméně metr byl zvláštní, na to, že jde o play-off mistrovství světa. Mysleli jsme, že budeme moct hrát tvrději.

Opět bylo na české straně hodně vyloučených hráčů. Čím to je, že se ten počet stále nedaří snížit?

Musíme si k tomu něco říct, protože tohle je prostě špatně. Vypovídá to o tom, že naše koncentrace není stoprocentní. Nemůžeme to dělat a musíme za tím udělat tlustou čáru. Nesmí se to stávat. Pokud bychom byli i se Švýcary tak často vylučovaní, tak se můžeme dostat pod obrovský tlak a nemusíme to ustát. Musíme být daleko více disciplinovaní. Musíme udržet emoce na uzdě. Když si promítnu všechna vyloučení za ty čtyři zápasy, tak bych napočítal třeba šest naprosto zbytečných. Teď už to ovlivnit nemůžeme, ale můžeme ovlivnit to, co bude v sobotu.

Související obsah

Na druhou stranu, tentokrát jste všechna oslabení ubránili. Berete alespoň tohle jako pozitivum?

Oslabení nás lehce trápí celý turnaj. Vyzkoušet si je před semifinále asi není úplně špatné, ale samozřejmě bych byl radši, kdybychom je nehráli.

Je to teď na vás, na těch zkušených hráčích, abyste týmu v tomhle ohledu promluvili do duše?

Asi jo a určitě si to řekneme. Pak bychom si to mohli vyčítat. Jsme chlapi, takže si to musíme říct naplno. Všechno to pramení z nedisciplinovanosti a přehecování. Je ale úplně jedno, kdo to řekne, ať už mu je 20 nebo 30 a odehrál toho tolik a tolik. Tohle se už prostě nesmí stát.

V semifinále vás čeká Švýcarsko a očekává se plná hala. Myslíte, že to může vašeho soupeře lehce svazovat?

Měli jsme tři volné dny a na čtvrtfinále jsme se připravovali, ale ať chcete, nebo nechcete, semifinále prostě máte v hlavě. Víte, že papírově byste ho hrát měli. Věděli jsme, že když zahrajeme standardně dobře, tak Slováky porazíme. Na semifinále se strašně těšíme, od toho posledního uplynulo 11 měsíců, všichni jsme na něj upnutí a chceme ho vyhrát.

V posledních letech jste pravidelně hrávali se Švýcary o třetí místo. Jak si na ně věříte?

Věříme si asi na všechny stejně. Sehráli jsme solidní zápas se Švédy ve skupině, ale víte, jak to je. Je úplně jedno, s kým z nejlepší osmičky v semifinále budete hrát, protože pořád to je semifinále mistrovství světa. Bude plná hala a bude to vyrovnané. Musím ale přiznat, že je trošku sen zahrát si s domácím týmem semifinále mistrovství světa. My jsme to jako domácí zažili v Praze a loni i v Helsinkách s Finskem. Jakmile se domácí tým dostane na koně, tak už se tomu těžko vzdoruje, protože hala vás neuvěřitelně žene. Musíme se na to skvěle připravit nejen florbalově, ale také mentálně. Semifinále totiž nerozhoduje jenom florbal, ale také hlava.

Související obsah

Zažil jste už spoustu semifinále. Bude to sobotní v něčem jiné?

Těžko říct, to člověk nikdy dopředu neví. Celou dobu pracujeme na tom, abychom takový zápas mohli hrát a vážíme si toho, že jsme mezi nejlepšími čtyřmi týmy. Ale chceme samozřejmě víc. Máme v týmu hodně mladých kluků, které mají velké sebevědomí a extrémní schopnosti, které dřív starší hráči neměli. Musíme ale tým vyladit tak, abychom vyhráli. Máme v týmu spoustu kluků, kteří mistrovství světa vyhráli a je úplně jedno, že šlo o juniorské mistrovství.

Jak hodnotíte švýcarský tým?

Výsledky člověk registruje a samozřejmě i to, jak tým hraje, ale my se více soustředili na vlastní cestu. Měli jsme spoustu našich problémů, které jsme museli řešit. Teď máme necelých 24 hodin na semifinále, jen se převlečeme a začneme se na něj hned připravovat.

Bude pro Švýcarsko výhoda, že mělo o jeden den volna více?

To vám řeknu v sobotu kolem půl osmé večer. Za mě ale ne. My jsme fyzicky připravení velmi dobře. A ruku na srdce, zápas se Slováky vybízel, abychom postupně ubírali nohu z plynu. Ať chcete, nebo nechcete, tak nejde o skóre a jde jen o vítězství. Ve druhé polovině už jsme nehráli v takovém tempu a takové intenzitě. Věřím tomu, že jsme nějaké síly pošetřili, protože víme, že nás dohromady čekají tři zápasy ve třech dnech.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Další sporty

Důležité Události