Čeští florbalisté jsou ve finále MS! Švýcary znemožnili jedenácti góly

Radost českých florbalistů | Zdroj: Barbora Reichová / Český florbal

Naprosto dominantní výkon předvedla česká florbalová reprezentace v semifinálovém duelu mistrovství světa. V něm naprosto deklasovala domácí výběr Švýcarska, který před vyprodanou Swiss Life Arenou porazila 11:3 a podruhé v historii si zahraje o světový titul. Finálový souboj se Švédskem startuje v neděli v 15:45.

Hned v úvodu si vypracovali šanci domácí florbalisté, ale Bauer se hned na úvod zapsal do statistik pěkným zákrokem. A tak šli na konci druhé minuty do vedení Češi. Forman přiťukl balonek na Mikuláše Krbce, který švihem propálil Meiera.

O minutu později ale bylo srovnáno. Heller lobem na střed našel Christopha Meiera a ten Bauerovi nedal šanci. Švýcarům se už v sedmé minutě podařilo otočit skóre. Conrad si to namířil za branku, přihrál ale před první tyčí volnému Patricku Mendelinovi a ten zakončil do protipohybu Bauera.

Výběr Jaroslava Berky ale dokázal ještě před první sirénou překlopit skóre na svou stranu. Nejprve našel křižným pasem Beneš Adama Hemerku, který těžkou ranou přes ruku trefil odkrytou část branky. Dvě minuty na to rozjel rychlý brejk Langer, přiťukl míč na levou stranu na Ondřeje Němečka a ten zamířil přesně na zadní tyč.

​Do druhé třetiny už nezasáhl brankář Meier, kterého nahradil Eder. A v podstatě hned inkasoval, když své zkušenosti prodal Filip Langer, jenž trefil mezeru mezi švýcarským obráncem a gólmanem. Neuplynuly ani další dvě minuty a bylo to 5:2. Tokoš v pádu našel Jiřího Bestu, jenž byl prakticky v nulovém úhlu, ale nakonec procedil míček za Ederova záda. Regulérnost gólu nakonec potvrdilo i video.

Následně dostali Češi výhodu přesilové hry, kterou pět sekund před koncem využil nádhernou ranou do šibenice Filip Forman. Na rozdíl pěti gólů odskočil český nároďák ve 35. minutě. Adam Hemerka odtáhl celou akci, přihrál do pravého rohu Benešovi, který mu narýsoval přesnou kolmici na malé brankoviště, odkud český obránce neměl problém skórovat.

​Švýcaři ale dokázali snížit, když skákavý balonek trefil ze vzduchu Patrick Mendelin. Na konci prostřední části dostali domácí také možnost přesilové hry, ale český výběr se ubránil a do posledních dvaceti minut tak vstupoval se čtyřbrankovým náskokem.

​Domácí od úvodních sekund třetí třetiny vsadili všechno na jednu kartu a byli neustále v tlaku, ale paradoxně mohli skórovat čeští florbalisté. Nicméně Delong velkou šanci nevyužil. Švýcaři to zkoušeli několikrát v šesti, což jim ale nevyšlo. Na levém mantinelu totiž vybojoval míček Martin Tokoš, poslal ho do opuštěné branky, kam se gólman Eder už se nestačil vrátit. Opuštěnou svatyni trefil o pár minut později i Marek Beneš, jenž tak upravil na 9:3. Desátou branku přidal po krásné kombinaci s Krbcem Filip Forman a na konečných 11:3 upravil nádhernou kličkou do bekhendu Jiří Besta. V poslední minutě ještě jeli domácí trestné střílení a do české branky se postavil Martin Beneš, který proti švýcarskému střelci uspěl.

Češi jsou tak podruhé v historii ve finále mistrovství světa. Naposledy ho hráli v roce 2004 právě ve Švýcarsku. O titul se střetnou se Švédskem v neděli od 15:45.

Švýcarsko –⁠ Česko 3:11 (2:3, 1:4, 0:4)
Branky a nahrávky: 3. Meier (Heller), 7. Mendelin (Conrad), 37. Mendelin (Bürki)  – 2. Krbec (Forman), 14. Hemerka (Beneš), 16. Němeček (Langer), 21. Langer, 23. Besta (Tokoš), 33. Forman (Langer), 35. Hemerka (Beneš), 49. Tokoš, 53. Beneš (Němeček), 57. Forman (Krbec), 59. Besta (Kisugite).

Sestava Česka: Bauer (60. Beneš) – Němeček, Hemerka, Rýpar, Punčochář, Gruber, Kisugite – Havlas, Langer, Beneš – Krbec, Forman, Delong – Ondrušek, Šindler, Tokoš – Besta, Jendrišák, Kreysa.