Čeští florbalisté na premiérový titul nedosáhli. Zlato obhájilo Švédsko

Filip Langer při zakončení | Zdroj: Barbora Reichová / Český florbal

Ani druhé finále na mistrovství světa v historii českým florbalistům nevyšlo. Jak v roce 2004, tak i letos v boji o titul podlehli Švédům. Zápas už od začátku vycházel daleko lépe obhájcům titulu, kteří český výběr porazili 9:3.

Úvod zápasu byl tradičně hodně opatrný a často přerušovaný fauly jednoho i druhého týmu. Nedovolený zákrok Jendrišáka byl navíc ohodnocen dvěma minutami. V oslabení ale Beneš výborně našel před brankou Langera, který z bezprostřední blízkosti nedokázal Hedlunda propálit.

Těsně po skončení Jendrišákova trestu ale Švédsko poprvé skórovalo, když míček za Bauera procpal Malte Lundmark. O necelé tři minuty později už to bylo 2:0. Emil Johansson se obtočil kolem Krbce a nádhernou střelou nad nohu nedal Bauerovi šanci.

Na rozdíl tří branek navýšil Jesper Sankell a v sedmnácté minutě využil přesilovou hru Emil Johansson. Češi alespoň snížili čtyři sekundy před koncem třetiny. Havlas od levého mantinelu našel na středu volného Matyáše Šindlera, který z otočky prostřelil Hedlunda.

​Druhou část začali Češi výrazně aktivněji a zatlačili Švédy na jejich obranné polovině. Jenže gól přišel na druhé straně. Nejprve dvě obrovské šance Bauer vychytal, ale s milimetrově přesnou střelou Malteho Lundmarka nemohl nic dělat.

O pár chvil později vyslal krásnou střelu Tokoš, jenže trefil pouze horní tyč. Skandinávci tak opět trestali. Lundmark našel při rychlém brejku volného Alexandera Galanteho Carlströma, který ranou z první nedal Bauerovi šanci.

Na začátku poslední části nahazoval míček Sankell a před českým gólmanem ho naprosto precizně tečoval Linus Nordgren. Následně se dostal do úniku Kevin Haglund, udělal Bauerovi kličku do bekhendu a bylo to už 8:1.

​Češi to následně zkoušeli v šesti a v 52. minutě dali druhou branku. Ze standardní situace našel Beneš křižným pasem Matěje Havlase a ten prostřelil Bendinga-Sorlinga, který nahradil v brance zraněného Hedlunda. Nakonec přišla ještě třetí branka českého výběru. Langerovu střelu na brankovišti dorazil Matěj Jendrišák. Na konečných 9:3 upravil střelou do prázdné branky Alexander Galante Carlström.

Pro českou reprezentaci jde o druhé světové stříbro. To první získala v roce 2004 na šampionátu v Curychu. Bronz vybojovalo Finsko.

Švédsko – Česko 9:3 (4:1, 2:0, 3:2)
Branky a nahrávky: 8. Lundmark (Ahrén), 10. Johansson (Samuelsson), 14. Sankell (Nordgren), 17. Johansson (Ahrén), 25. Lundmark, 36. Galante Carlström (Lundmark), 42. Nordgren (Sankell), 46. Haglund (Nordgren), 59. Galante Carlström – 20. Šindler (Havlas), 52. Havlas (Beneš), 57. Jendrišák (Langer).

Sestava Česka: Bauer – Němeček, Hemerka, Rýpar, Punčochář, Šindler, Kisugite, Gruber – Havlas, Langer, Marek Beneš – Krbec, Forman, Delong – Besta, Jenrišák, Kreysa – Ondrušek, Tokoš