Motorsport

Technické i strategické chyby či ztráta důvěry. Šéf Ferrari rezignoval

Technické i strategické chyby či ztráta důvěry. Šéf Ferrari rezignoval
Mattia Binotto | Zdroj: Profimedia.cz

Švýcarsko-italský inženýr Mattia Binotto po 28 letech končí ve Ferrari, kde poslední čtyři sezony působil jako šéf celé stáje. Třiapadesátiletý rodák z Lausanne doplatil na technické i strategické chyby, kterých se jeho tým dopustil během letošního ročníku. Charles Leclerc i částečně kvůli nim prohrál boj o titul mistra světa a ztratil ve vedení důvěru.

28 let. Tak dlouho působil Mattia Binotto ve strukturách stáje Ferrari. V roce 1995 začínal v oddělení motorů a byl součástí týmových úspěchů z počátku 21. století. Později se stal i vedoucím motorového oddělení a v roce 2016 byl jmenován technickým ředitelem. Vrcholu dosáhl v roce 2019, kdy nahradil Maurizia Arrivabeneho a začal vykonávat funkci šéfa celého týmu. 

Na této pozici ale po čtyřech sezonách končí. Rezignaci oznámil sám. Dohnaly ho k ní s velkou pravděpodobností nepříznivé výsledky v uplynulém soutěžním ročníku, které ovlivnily i boj o titul mistra světa. Tím se stal Max Verstappen a až za ním skončil Charles Leclerc. Ten v řadě závodů doplatil na technické či strategické chyby, jež mu v boji o nejvyšší příčky uškodily. Dokonce se nechal slyšet, že ztratil důvěru v tým. Možná i proto přišel Binottův konec.

"S lítostí, kterou to obnáší, jsem se rozhodl ukončit spolupráci s Ferrari. Odcházím ze společnosti, kterou miluji a jejíž součástí jsem již 28 let. Odcházím s klidem pramenícím z přesvědčení, že jsem vynaložil veškeré úsilí, abych dosáhl stanovených cílů," uvedl podle Daily Mail brzy bývalý šéf, který ukončí své působení u italského giganta F1 k poslednímu prosincovému dni tohoto roku.

"Opouštím jednotný a rostoucí tým, který je připravený dosáhnout těch nejvyšších cílů. Přeji do budoucna vše nejlepší. Myslím si, že je správné udělat tento krok v této době," doplnil. 

Související obsah

​"Rád bych poděkoval Mattiovi za jeho 28 let u Ferrari a zejména za to, že v uplynulém roce dovedl tým zpět ke konkurenceschopnosti. V důsledku toho jsme v silné pozici, abychom obnovili naši výzvu vyhrát nejvyšší cenu v motoristickém sportu. Všichni přejí Mattiovi hodně štěstí do budoucna," řekl k odchodu svého zaměstnance generální ředitel Ferrari Benedetto Vigna.

Kdo se stane Binottovým nástupcem, zatím není jisté. Zprávy z Itálie naznačují, že by se novým šéfem mohl stát Fred Vasseur z Alfa Romeo, Ferrari tyto zákulisní informace ale dementovalo. 

Takhle reagoval Charles Leclerc na zápas v Suzuce:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Motorsport

Důležité Události