MS ve fotbale 2022

Tenhle gól vyřadil Německo z MS! Byl míč ve hře, nebo znovu selhal VAR? Hlasujte

Byl míč mimo hrací plochu, nebo nebyl? Tak přesně tahle otázka po senzační výhře Japonska nad Španělskem 2:1 hýbe fotbalovým světem.

Japonci šokovali svět. Porazili Španělsko 2:1, vyhráli skupinu E a díky překvapivé výhře vyřadili Německo ze šampionátu. Jejich druhý a zároveň vítězný gól zápasu ale vyvolal vlnu kontroverze.

Běžela 51. minuta. Stav byl 1:1 a Japonci šli do útoku. Kaoru Mitoma se před bránou na poslední chvíli dostal k dlouhé, křižné přihrávce a míč vrátil před bránu, kde jej do sítě dorazil hrdina utkání Ao Tanaka. Gól původně uznán nebyl, ale po dlouhém přezkoumání VARem sudí Gomes pokynul k rozehrávce a Japonsko šlo do vedení 2:1.

Vítězný gól najdete v sestřihu utkání:

​Z některých opakovaných záběrů se ale zdá, že VAR udělal chybu. Třeba z fotografie níže to vypadá, že balón byl před přihrávkou mimo hru. Aby se míč dostal do autu, musí celým svým objemem přejít vnější hranu čáry. 

Kaoru Mitoma nahrává před bránu Španělska | Zdroj: profimedia.cz

​Ačkoli dav na sociálních sítích má jasno, do hry vstupuje perspektiva. Video níže názorně ukazuje, jak se může zdání o pozici míče z různých úhlů "lišit". 

Související obsah

​Každopádně gól platil. Japonci postupují ze skupinové fáze z první pozice a Španělé jsou druzí. To mistři světa z roku 2014 i přes výhru nad Kostarikou 4:2 jedou domů. Zatímco Němci opouštějí Katar, zahlasujte v naší anketě, jak jste spornou situaci viděli vy.

Němci už ke konci neměli postup ve svých rukou. ​Postoupili by v případě, pokud by Japonci se Španěly remizovali. Španělé by tak měli pět bodů a Němci by byli o skóre se čtyřmi body druzí. To se však nestalo.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu MS ve fotbale 2022

Důležité Události