Motorsport

Libor Podmol se připravuje na Dakar. Motorku si bude opravovat sám

Libor Podmol se připravuje na Dakar. Motorku si bude opravovat sám
Libor Podmol | Zdroj: Patrik Procházka

Dvojnásobný vítěz X-Games Libor Podmol se chystá už na svoji druhou účast na Rallye Dakar. Tento rok pojede poprvé v kategorii pro jezdce bez asistence, bude si tak muset svou motorku opravovat sám. V roce 2021 skončil Podmol na 31. místě.

Mistr světa ve freestyle motokrosu se na nadcházející ročník dakarské rallye poctivě připravuje. Nedávno si například vyjel na kole z Prahy na Říp. Podmol říká, že jeho fyzická výdrž je největší, jaká kdy byla. "Cítím se dobře po fyzické stránce. Už třetí měsíc jedu trénink podle plánu s profíkem Karlem Kolpekem. K tomu doma dělám balanční cvičení, ráno lezu do studené kádě, což jsem nikdy nedělal."

Trápí ho však karpální tunely, což se projevuje zejména při delších jízdách. "Bojuji s tím různými východními technikami, magnetoterapií, terapií červeným světlem. Určitě se to lepší," dodal Podmol, který si po těžké havárii během závodu freestyle motokrosu zlomil několik kostí v nohách. "Mám tam hodně šroubů, nyní kolem pětatřiceti. Po Dakaru se je opět budu snažit vytáhnout, na jedné operaci už jsem letos na jaře byl. Stále neumím moc běhat."

​Podmol se na Dakaru představí v kategorii Original by Motul pro jezdce bez asistence. V bivaku si bude muset vše kolem motorky zařizovat sám, a proto se připravuje i na technické záležitosti kolem případných oprav. "Učím se u Pavla Bartůňka, se kterým jsem spolupracoval ještě před mojí freestylovou kariérou. Trénoval jsem u něj servis, dával mi různé rady. Přece jen to dělá na Dakaru deset let, je také u týmu ORION – Moto Racing Group."

Související obsah

Na rozdíl od minulého ročníku Dakaru by chtěl jet osmatřicetiletý motorkář opatrněji. "Budu muset dávat pozor, abych motorku nerozbil zbytečně. Třeba minule v první etapě se mi povedlo ulomit navigační věž, která se pak opravovala do ranních hodin. To už nechci opakovat."

Libor Podmol už letos absolvoval Rallye Dinaric v Chorvatsku a v Bosně a Hercegovině, kde obsadil druhé místo. O přípravě na nadcházející Dakar točí nový dokumentární film. Jeho poslední film běží v kinech. V sobotu si budou moci společně s filmem užít fanoušci také Podmolovu přítomnost na pražském Andělu. "V kině se naposledy převléknu za Adama a odehraju divadelní scénky, pustíme naše romantické drama a na závěrečné debatě můžeme probrat také nadcházející Dakar," láká do kina Libor Podmol. 

Související obsah

​Ve svém prvním ročníku v roce 2021 skončil Podmol na 31. místě, to však závodil v jiné kategorii a měl k dispozici mechaniky. "Tohle umístění bude těžké překonat, protože se budu muset obejít bez mechanika a bez jakékoliv pomoci. V mé kategorii bych chtěl být vysoko, zkušenosti a chuť mám."

Na Rallye Dakar se chystá také Martin Michek:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Motorsport

Důležité Události