MS ve fotbale 2022

Messiho sen mohl ukončit nejmladší hráč play-off MS od dob Pelého. Kdo je Garang Kuol?

Všem argentinským fanouškům se v tu chvíli málem zastavilo srdce. V sedmé minutě nastavení se do vyložené šance dostal teprve 18letý Garang Kuol a mohl vyrovnat na 2:2, čímž by poslal zápas do prodloužení. Skvělým zákrokem se ale proti němu blýskl brankář Emiliano Martínez. O australském mladíkovi ale ještě určitě uslyšíme. Od ledna bude oblékat dres bohatého Newcastlu United.

Osmifinálový zápas měla Argentina po většinu zápasu pevně ve své moci. V nepříliš záživné první půli viděli diváci pouze jednu střelu na bránu, ale byla gólová. Nemohl se prosadit nikdo jiný než Lionel Messi. I začátek druhého poločasu byl pod taktovkou Jihoameričanů. Když po zaváhání australské obrany zvýšil Álvarez na rozdíl dvou branek, zdálo se, že už není co řešit.

Nakonec z toho ale bylo drama. Díky vlastnímu gólu Enza Fernandeze se Austrálie dostala do hry, a když následně přežila několik šancí soupeře, mohla sama zasadit další tvrdý úder. V poslední minutě nastavení si vytvořila tlak v pokutovém území soupeře, načež přiletěl centr z levé strany do vápna a k míči se dostal Garang Kuol, z otočky vystřelil, ale Emiliano Martínez jeho pokus kryl. Australskému mladíkovi nezbylo nic jiného než si skrýt obličej do dlaní. Naopak Martínez byl za hrdinu. Spoluhráči jej okamžitě zalehli a vyjadřovali mu neskonalou vděčnost.

​Kdyby Kuol proměnil, stal by se národním hrdinou. Mohl tím vykřesat reálnou naději na postup do čtvrtfinále přes jednoho z největších favoritů turnaje. Australský mladík se své šance ale ještě dost možná dočká. Vždyť má celou kariéru před sebou. V 18 letech a 79 dnech se stal nejmladším hráčem, který nastoupil ve vyřazovacích bojích mistrovství světa od dob Pelého. Od ledna navíc bude hrát anglickou Premier League, když jej za 350 tisíc liber (10 milionů korun) koupil ambiciózní Newcastle z australského týmu Central Coast.

Garang Kuol se narodil v Egyptě rodičům z Jižního Súdánu. Poté se jako uprchlíci přestěhovali do Austrálie. Profesionální fotbal hraje také jeho starší bratr Alou Kuol. Kromě něj má další čtyři bratry. Nejvyšší australskou soutěž začal hrát v sedmnácti letech za Centra Coast a hned při svém prvním startu vstřelil gól, když se prosadil po sedmi minutách na hřišti. V prvních sedmi zápasech nejvyšší australské soutěže vstřelil čtyři góly a vysloužil si tím první profesionální smlouvu, kterou podepsal letos v červnu.

​V Central Coast se ale jako profesionál dlouho neohřeje. Zaujal skauty z bohatého Newcastlu United, který jej koupil v přepočtu za 10 milionů korun. Byl to od anglického klubu vizionářský krok, protože tušil, že na mistrovství světa na sebe může ještě více upozornit a jeho cena by rostla. Kuol má velké předpoklady, že se aktuálně třetímu týmu Premier League bohatě vyplatí.