šipky

Na MS se těším jako blázen. Věřím, že to s Adamem urveme, říká Sedláček

Karel Sedláček
Karel Sedláček | Zdroj: Sportegy

15. prosince začíná v londýnské Alexandra Palace šipkařské mistrovství světa. Budou se ho účastnit i dva Češi Karel Sedláček a Adam Gawlas, kteří se kvalifikovali díky pořadí v ProTour Order of Merit. Oba se budou snažit zlomit prokletí v podobě postupu přes první kolo, což se ještě nikdy žádnému Čechovi nepodařilo. Před dvěma lety k tomu byl ale Sedláček velmi blízko, když měl šest šipek na výhru. "I s odstupem to pořád bolí, ale letos bych si to rád vynahradil," řekl v rozhovoru pro TN.cz

Na mistrovství světa si zahrajete potřetí v kariéře. Jak se těšíte?

Je to samozřejmě zlatý hřeb sezony, na který se každý šipkař chce dostat. Poctivě se připravuju a těším se jak blázen. Je to prostě paráda. 

Jak důležité je pro vás mistrovství světa?

Je to to nejlepší, co si člověk může zahrát. Nejprestižnější, největší, nejdelší. Prostě samá nej. 

Před dvěma lety jste měl blízko k postupu do druhého kola, kdy jste měl proti Ryanu Joyceovi šest šipek na vítězství. Jak na to vzpomínáte?

Pořád to bolí. I s tím odstupem, protože to bylo fakt hrozně blízko. Člověk se musí poučit z těch chyb a snažit se zahrát líp. Rozhodují úplně detaily. Když člověk double nedá, tak prohrává. To je na téhle úrovni už běžné. Loni jsem nebyl a letos bych si to rád vynahradil. S Raymondem Smithem to bude veletěžké zápas, ale já si věřím. Doufám, že to do druhého kola protavím. 

Související obsah

Máte s ním nějakou zkušenost?

Nemám. Já ho vnímal, když ještě hrál BDO v Lakeside, kde se mu moc nedařilo. Ale loni, myslím, hrál na mistrovství světa dokonce se synem, což byla taková rarita. Došel až do osmifinále, takže předváděl perfektní šipky. Byl krůček od zisku karty přímo z mistrovství. To se mu nakonec nepovedlo. Celý rok hraje v Austrálii, takže člověk o něm nějaké informace nesežene, takže ani nevím, jak se mu dařilo. Vnímal jsem, že hrál tu světovou sérii, ale tam také nic extra nezahrál. Ani osobně jsme se nikdy nepotkali. 

Pokud by se vám podařilo postoupit, čekal by vás ve druhém kole Dirk van Duijvenbode, se kterým jste letos prohrál na Královce. Měl byste o to větší motivaci mu to vrátit? 

Jo, určitě. Myslím, že s Dirkem by to byla parádní záležitost. Dokáže zahrát úplně fantastické šipky jako z jiné planety. Ale umí dělat i chyby, tak záleží na aktuálním rozpoložení a naladění. Jak to zrovna dopadne, je ve hvězdách. Dirk může hodit průměr 110, ale také jenom 85 – a prohraje. Ale v první řadě je důležité se k němu dostat, to znamená přejít přes Raymonda. 

Poprvé na mistrovství světa nepojedete jako jediný Čech. Doplní vás Adam Gawlas. Je to velká výhoda?

Já si myslím, že určitě. Adam hraje v sobotu, tak se půjdu podívat na jeho zápas a podpořit ho. Věřím, že on mě půjde podpořit v neděli. Vždycky je lepší, když tam má člověk parťáka. Rozhodně se na to oba těšíme, jsme namotivovaní. A doufám, že i natrénovaní. Když všechno klapne, tak bychom to mohli urvat, ale máme to složité. 

Související obsah

Už jste ohledně mistrovství s Adamem v kontaktu? Kdy odlétáte?

Já odlétám v pátek 16. a Adam, myslím, ve čtvrtek nebo v pátek. Většinou se bydlí na jednom hotelu, tak bychom se tam měli potkat. 

Pár dní po mistrovství světa se koná Q-School o profi kartu. Chystáte se na ni?

To záleží, jak dopadnu na mistrovství. Pořád žije šance, že kartu získám přímo, pokud uhraju dvě kola. Je malinká, ale je. Pakliže to nedopadne, tak Q-School je jediná možná cesta, jak pokračovat dál. 

Karel Sedláček a Petr Hrubec představili knihu Fenomén šipky ve Snídani s Novou:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu šipky

Důležité Události