Motorsport

Na kamiony zapůsobil pátek třináctého. Podělal jsem to, řekl Šoltys

Na kamiony zapůsobil pátek třináctého. Podělal jsem to, řekl Šoltys
Jaroslav Valtr se svým kamionem na Rally Dakar | Zdroj: Buggyra

Pátek třináctého zaúřadoval i ve 12. etapě Rally Dakar, která byla pro několik českých posádek vcelku neúspěšná. Kamionům Jaroslava Valtra a Martina Šoltyse se v dunách tentokrát lepila smůla na paty a odsunula je v pořadí etapy do druhé desítky. Debutantka Aliyyah Kolocová naopak dojela v elitní desítce mezi lehkými prototypy a Josef Macháček udržel průběžné 11. místo. V kategorii skončil pátý Radovan Kazarka.

Mezi závodníky, kterým se ve 12. etapě dařilo, byla debutantka Aliyyah Kolocová, jež dorazila do cíle v elitní desítce. A další část závodu si hodně pochvalovala. 

"Ve čtvrtek jsme pošetřili auto, takže jsme do druhé části maratonské etapy vyjeli bez velkých technických problémů. V pátek jsem se snažila jet rychleji. Duny opravdu miluju, v autě jsem se cítila výborně. Mám pocit, že to byl zatím můj nejlepší den na Dakaru. Jsem spokojená," uvedla teprve osmnáctiletá jezdkyně, která jezdí v kategorii lehkých prototypů a celkově nyní okupuje 32. příčku. 

Pomohl jí i fakt, že se mezi dvěma částmi maratonské etapy dobře vyspala. "Když nemáte něco s autem, je maraton opravdu velká zábava. Taky jsem si užila trochu profese automechaničky, protože jsem se večer musela zúčastnit servisu Can-Amu," usmívala se mladá pilotka. 

Související obsah

​Nelehkou etapu naopak zažil Josef Macháček, i když si vybral problémy hlavně na začátku. "Etapa začala tím, že kontrolovali nehořlavé prádlo a já jsem si vzal staré ponožky. Tak jsem se musel pro ty správné vracet. Po startu nám šel motor na dva válce. Z první duny jsme se museli vrátit, zastavit a rozdělat auto. Opravili jednu cívku a vydali se na jízdu. Asi po dvou kilometrech jsme ještě skočili hodně tvrdě na předek. Tím jsme si naštěstí problémy vybrali a pak už jsme jeli podle toho, co umíme," uvedl jezdec týmu Buggyra. 

"Pepa to má v rukách. Nádherně se vyškrábal a společně jsme to dali úplně nádherně," vysekl Macháčkovi poklonu jeho navigátor David Schovánek. 

Kdo si vybral pořádnou dávku smůly, byly kamiony Jaroslava Valtra a Martina Šoltyse. Valtr prý tušil problém už ráno. "Ráno vstanu, kouknu na mobil a vidím pátek třináctého. Tak jsem si říkal, že jsme v pasti." Nepříjemné tušení se proměnilo ve skutečnost. "Přišel asi patnáctý kilometr a nájezd do dun. Viděl jsem, jak se tam trápí Van Kasteren, takže musím jet opatrně. Našel jsem si stopu, kterou to on zřejmě projel, ale dokázal ten trychtýř nějakým způsobem projet. Byl strašně úzký a já do něj lehnul. Musel jsem čekat asi půl hodiny, než přijede Martin Šoltys. Pak jsme s tím bojovali. Přijel i Robo Kasák, takže jsme Tatru tahali dvěma kamiony," uvedl. 

Související obsah

​To, s čím mu pomohl Šoltys, mu Valtr mohl brzy oplatit. "Po dalších 30 kilometrech vidíme na té nejvyšší duně známé kombinézy. To tam pro změnu zase ležel Marťas. Moc se nám nedařilo, ale až do konce jsme pak jeli bez potíží," doplnil Valtr. 

Jeho týmový kolega Martin Šoltys byl po etapě hodně naštvaný, svůj kamion tahal z písku dokonce dvakrát. "Jsem naštvaný na sebe.  Podělal jsem to dvakrát. Za šest let jsem neudělal tolik chyb jako v téhle etapě," vadilo mu. Poté popsal, jak pomáhal Valtrovi, který se mu následně odvděčil. Pak ale Šoltys zapadl podruhé. "Byla to taková standardní zatáčka a my jsme tam padli znova. Už jsem si říkal, že to není možné. Pomohli nám z LA7, nebo jak se jmenují, a pak už jsme nějak dojeli do cíle," řekl závodník týmu Tatra Buggyra ZM Racing. 

Kamionům se ve 12. etapě moc nedařilo:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Motorsport

Důležité Události