Australian Open: Kvitová končí. Dále jdou Krejčíková, Vondroušová a Lehečka

Středeční program na Australian Open silně narušil déšť. Hrálo se pouze na kurtech se zatahující střechou. Své utkání stihla odehrát Petra Kvitová, ale nebyla úspěšná. Proti Ukrajince Kalininové nesplnila roli favoritky a prohrála 5:7 a 4:6. Po velkém dramatu končí také Karolína Muchová. Dalším českým hráčkám se naopak dařilo. Dál postoupila Barbora Krejčíková a Markéta Vondroušová otočila svůj zápas proti Alison Riskeové-Armitrajové. S turnajem se rozloučil Rafael Nadal, který i kvůli zranění prohrál s Mackenziem McDonaldem. Z Čechů jde dál Jiří Lehečka. Dalibor Svrčina naopak ve druhém kole skončil.

Utkání mezi Kvitovou a Kalininovou bylo od začátku vyrovnané. Obě hráčky si držely podání až do stavu 4:4. Česká tenistka měla v šestém gemu dva brejkboly, ale nedokázala je využít. Její soupeřka svoji šanci v deváté hře zužitkovala a následně měla šanci první set dopodávat. To se ale nepovedlo, protože Kvitová srovnala na 5:5. Další dvě hry šly na stranu Ukrajinky, která tak vyhrála první set 7:5.

Druhá sada měla dost podobný průběh jako ta první. Za stavu 4:4 Kvitová prohrála své podání, ale tentokrát už na to nedokázala zareagovat a své soupeřce podlehla 5:7, 4:6. Česká hráčka tak bohužel navázala na poslední dva neúspěšné ročníky v Austrálii, kdy skončila v prvním a druhém kole.

V případě postupu se Kvitová mohla ve třetím kole utkat s Barborou Krejčíkovou, která přešla přes Francouzku Burelovou. Brněnská rodačka do utkání nevstoupila vůbec dobře  brzy prohrávala 0:2, ale dalších pět gemů dokázala vyhrát. Burelová úvodní sadu ještě zdramatizovala, ale nakonec se Krejčíková radovala z výhry 6:4. Druhý set měl podobný průběh. V úvodní hře sice Krejčíková ztratila podání, ale ve zbytku sady už dominovala. A po výhře 6:4 a 6:1 postupuje do třetího kola, ve kterém vyzve přemožitelku Kvitové Kalininovou.

Do dalšího kola postoupila také Markéta Vondroušová, jejíž zápas byl v úterý přerušen kvůli dešti za stavu 1:4 v prvním setu. V dohrávce se sice podařilo české tenistce srovnat na 5:5, ale nakonec úvodní sadu ztratila v poměru 5:7. Druhý set byl ale o něčem jiném. Vondroušová plně převzala taktovku a vyhrála 6:1. V rozhodujícím setu sice prohrávala 2:4, ale od té doby ztratila pouhé dvě výměny. Po skvělé otočce postupuje do dalšího kola s výsledkem 5:7, 6:1 a 6:4.

​Už ve druhém kole se s turnajem loučí také Rafael Nadal. Obhájce titulu měl mít s Američanem McDonaldem snadnou práci, ale opět jej zradilo zdraví. Za stavu 4:6 a 3:5 si nechal ošetřovat kyčle, přičemž bylo jasně vidět, že ho zranění limitují v pohybu. Jak je u španělského tenisty zvykem, nevzdal se a bojoval i přes viditelné bolesti. Ve třetím setu ale ztratil podání za stavu 5:5, což se mu stalo osudným. A jeho soupeř následně dopodával. Mcdonald se tak raduje z cenného vítězství 6:4, 6:4 a 7:5.

Blízko k překvapivé výhře byl také slovenský tenista Alex Molčan, který vedl nad světovou sedmičkou Augerem-Aliassimem 2:0 na sety. Zápas však do vítězného konce nakonec nedotáhl a Kanaďan zvítězil 3:6, 3:6, 6:3, 6:2, 6:2.

Dalibor Svrčina nenavázal na překvapivou výhru z prvního kola nad Španělem Munarem a ve druhém kole padl ve třech setech. Nad jeho síly byl 33. hráč žebříčku Jošihito Nišioka. Naopak Jiří Lehečka přehrál Američana Eubankse 3:1 a vylepšil si tím kariérní maximum na grandslamu na třetí kolo. 116. hráče světového žebříčku udolal ve čtyřech setech.

V předposledním utkání dne se představila Karolína Muchová, která se postavila světové třináctce Collinsové. Téměř hodinový první set ovládla Češka, a to v tiebreaku, kde zvítězila 7:1. Ve druhé sadě ale dominovala favoritka zápasu a vyhrála 6:2. Poslední set šel až do supertiebreaku, kde Muchová padla 6:10, a končí tak ve 2. kole.