Motorsport

Cais vstupuje do sezony s novou fabií. V Evropě chce bojovat o nejvyšší příčky

Cais vstupuje do sezony s novou fabií. V Evropě chce bojovat o nejvyšší příčky
Erik Cais s novou Škoda Fabia RS Rally2 | Zdroj: Red Bull Content Pool / Daniel Vojtěch

Jeden z nejlepších českých rallyových závodníků, teprve 23letý Erik Cais, se chystá na svou další sezonu v kategorii WRC2. Do ní odstartuje už v Monte Carlu s našlapaným novým vozem Škoda Fabia RS Rally2.

Caisův plán je jasný. V budoucnu chce jezdit v nejprestižnější kategorii WRC. "Uvědomuji si, že tato sezona je hodně důležitá, ale snažím se, abych na sebe nevyvíjel až moc velký tlak. Ale vím, o co pojedu. Prostě se soustředím na svou práci a na konci roku uvidíme," prozradil mladý a talentovaný závodník.

Českého jezdce týmu Orsák Rallysport čeká během letošního roku sedm závodů mistrovství světa a pět závodů kontinentálního šampionátu. "V Evropě bych rád bojoval o nejvyšší příčky. V závodech mistrovství světa se chci co nejdříve sžít s novým autem. A také bych byl rád, kdyby byla co nejvíce vidět česká vlajka," má jasné cíle Cais.

Související obsah

​Se splněním cílů mu má pomoct nová Škoda Fabia RS Rally2, kterou si ale zatím příliš neosahal. Ve voze strávil pouze čtyři testovací dny. "Dva na sněhu a dva na asfaltu ve Francii. Není to sice moc, ale auto funguje skvěle. Navíc je pro pilota dost intuitivní, takže se na něj snadno zvyká. Na vyladění detailů to bude chtít ještě trochu času, ale myslím si, že to půjde," popisuje své dojmy jezdec, který začal závodit až v 18 letech.

Poprvé s novým vozem vyrazí na trať ve čtvrtek večer při závodě mistrovství světa v Monte Carlu, kde Cais jel i v loňském roce. "Minulý rok jsme na 19 kilometrech zažili suchý asfalt, břečku, sníh i čistý led. A podle předpovědi počasí to vypadá, že to letos nebude jiné," dodal s úsměvem.

Související obsah

​Právě Monte Carlo bude jedním ze sedmi závodů mistrovství světa, kterého se Cais zúčastní. "Pro jezdce z WRC2 to funguje tak, že musí dopředu nahlásit, ve kterém závodě pojedou o body. Zpětně to nejde," vysvětlil bývalý český reprezentant v závodech na horských kolech, kde se věnoval downhillu.

Caise čeká hodně náročný program. Když zrovna nebude závodit, bude ve volných chvílích testovat a vylepšovat svou novou Fabii. "Kalendář je dost nabitý, takže to bude náročné fyzicky i psychicky. Myslím si ale, že jsem dobře připravený, takže věřím, že to bude dobré," doplnil na závěr Cais, jenž byl loni v kategorii WRC2 na druhém místě.

Ve čtvrtek startuje nová sezona WRC, ale teprve v neděli skončila Rally Dakar, ze které se v úterý se vrátili čeští zástupci. Podívejte se na jejich bezprostřední reakce po příletu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Motorsport

Důležité Události