Motorsport

Tatra je neuvěřitelná, pochvaloval si Valtr na třetím místě. Kolocová nedojela

Tatra je neuvěřitelná, pochvaloval si Valtr na třetím místě. Kolocová nedojela
Jaroslav Valtr se svojí posádkou | Zdroj: Tatra Buggyra ZM Racing

Závěrečná etapa Dakaru se týmu Tatra Buggyra ZM Racing povedla. Všechny tři kamiony se poprvé umístily v první desítce. Jaroslav Valtr dojel třetí, Robert Kasák osmý a Martin Šoltys desátý. Takové štěstí už neměla Aliyyah Kolocová, kterou pořadatelé na trať do poslední etapy nepustili.

Jaroslav Valtr, který si dojel pro stupně vítězů, si nedělní etapu užíval. "Dnešní etapa byla strašně rychlá, pořád se jelo na plný plyn. Ze začátku jsme nechytili jeden bod. Tak jsme se na něj vykašlali, letěli dál a snažil se dojet Martina Macíka. Tatra je neuvěřitelná. Přijeli jsme do takových traviček a hrbolků, drželi jsme auto pod krkem. Jeli jsme pořád rovně. Tam jsme hodně stáhli. Byl to pěkný závod na spravení chuti po tom nešťastném předvčerejšku," řekl český závodník, který dokončil Dakar na celkovém pátém místě.

Nejdůležitější ale pro něj je, že se dostal do cíle. "Jsem rád, že jsem Dakar dokončil, to je pro mě nejvíc. Zatím mám záporné skóre, tak jsem rád, že jsem v cíli. Jsem šťastný, asi bych brečel, tak se musím krotit," dodal emotivně. 

Podobné pocity měl i jeho týmový parťák Martin Šoltys. "Všechno jsme podřídili tomu, abychom byli v cíli, dojeli Dakar a dobře dopadli.  Letošní ročník byl určitě nejtěžší z těch, které se jely v Saúdské Arábii. A taky nejdelší.  Jsem rád, že to naše Tatra, kterou jsme dali na poslední chvíli dohromady a do níž jsme do typově starého základu implementovali celou řadu nových věcí, dotáhla až do konce a že celou soutěž vydržela. Hodně rádoby expertů nám nedávalo velké šance," pousmál se Šoltys, který byl vděčný svým mechanikům. 

Související obsah

"Taky jsem rád, že se kolem auta vytvořil perfektní tým mechaniků, kteří byli schopní Tatru udržet po celý Dakar pohromadě. Na Dakaru mají problémy všichni, jen je někdo přizná a někdo ne. Díky mechanikům jsme to dotáhli až do konce a za to jim patří velký dík," řekl český závodník hájící barvy Buggyry. 

Radost měl i třetí do party kamioňáků Róbert Kasák. "Jsme v cíli, není co dodat. Nemám slov. V poslední etapě jsme si trošku zazávodili. Dovézt celou posádku až do posledních metrů Dakaru je velká zodpovědnost. Zdolat tak těžkou soutěž je velkým vítězstvím pro každého. Tatra to celou dobu zvládla výborně, ale naše tělesné schránky ne. Měli jsme celou dobu problém, že jsme netrénovali, takže začátek byl pomalý. Ale přesto přes to všechno je náš výsledek super. Argentinské Dakary byly náročně, ale tenhle byl nejtěžší, jaký jsem zatím absolvoval,“ přiznal jezdec týmu Tatra Buggyra Slovakia.

Související obsah

Spokojený byl i Josef Macháček, který Dakar dokončil se svým speciálem Buggyra Can-Am DV 21. "Dvacátý Dakar, čtvrtý dojetý u Buggyry. Všechny, co jsem startoval s Can-Amem, jsem i dojel. Poslední etapa měla být překrásná podél moře, ale počasí z toho udělalo jedno velké bahniště. S navigátorem Davidem Schovánkem se mi jelo skvěle. Nastoupil na poslední chvíli, ale záhy ukázal, že si s navigací opravdu rozumí a já mohl jet v klídku."

Důvod k radosti nakonec neměla Aliyyah Kolocová, kterou pořadatelé nepustili do poslední etapy kvůli nezpůsobilému vozu, a tak Dakar nedokončila. "Všichni pracovali na Can-Amu celou noc, nikdo nešel spát.  Některé věci se dodělávaly ještě na přejezdu. Byl to důsledek včerejších technických trablů. Je však jasné, že když všechno funguje, jak má, je schopná jet ve špičce a sbírala zkušenosti. Je to základ pro další starty,“ uvedl šéf Buggyry Martin Koloc.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Motorsport

Důležité Události