Další sporty

Jizerské padesátky se zúčastní Rusové a Bělorusové. Budou podporovat Ukrajinu

Jizerské padesátky se zúčastní Rusové a Bělorusové. Budou podporovat Ukrajinu
Jizerská padesátka | Zdroj: Profimedia

Letošní Jizerské padesátky, která se koná 12. února, se budou moci zúčastnit amatérští ruští a běloruští běžci na lyžích, kteří budou soutěžit pod vlajkou RAW/BAW (Russians/Belarussians against war – Rusové/Bělorusové proti válce). Jejich startovné bude věnováno ukrajinskému velvyslanectví v Česku na podporu ukrajinské armády. Informovali o tom organizátoři v tiskové zprávě. Výjimka se ale stále netýká profesionálů, protože jim to zakazuje Mezinárodní lyžařská federace (FIS).

Od února loňského roku, kdy začala válka na Ukrajině, mají všechny reprezentace Ruska a Běloruska v týmových sportech zakázáno účastnit se mezinárodních akcí. V případě individuálních sportů mají někteří povoleno startovat pod neutrální vlajkou, ale Mezinárodní lyžařská federace (FIS) je v tomto striktní. Tudíž i Jizerská padesátka se obejde bez ruských a běloruských profesionálů. 

Organizátoři závodu se ale rozhodli učinit výjimku pro amatéry. "Svoboda je jednou ze základních hodnot, na kterých Jizerská 50 stojí. Považujeme tedy za důležité vyjádřit podporu Ukrajině, která už téměř rok za svou svobodu statečně bojuje. Současně se snažíme vyhnout uplatnění principu kolektivní viny, a proto jsme se rozhodli pro rekreační závodníky z Ruska a Běloruska nastavit podmínky, po jejichž splnění mohou startovat," řekl mluvčí závodu Richard Valoušek. 

Související obsah

Poprvé v historii bude Jizerská padesátka rozložena do čtyř dnů s tím, že začátek je naplánován na čtvrtek 9. února. Budou se konat i doprovodné závody, mezi něž přibyde běh na 17 kilometrů volnou technikou. Účastníci se mohou přes internet registrovat do 29. ledna. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Další sporty

Důležité Události