Tenis

Bojovník Murray v Austrálii končí. Srdce diváků si ale získal. Na kurtu nechal duši

Bojovník Murray v Austrálii končí. Srdce diváků si ale získal. Na kurtu nechal duši
Andy Murray | Zdroj: Profimedia

Skotský tenista Andy Murray má za sebou impozantní turnaj. Během tří zápasů strávil na kurtu bezmála 15 hodin. Ve svých 35 letech a prodělaných zdravotních problémech nepatří trojnásobný grandslamový vítěz už mezi největší favority turnaje, ale neutuchající bojovností si získal v Austrálii srdce všech fanoušků. Nic na tom nezměnila ani sobotní porážka 1:3 na sety se Španělem Robertem Bautistou-Agutem.

Dlouhá léta na čele žebříčku mohli fanoušci najít jednoho ze čtveřice Roger Federer, Rafael Nadal, Novak Djokovič nebo Andy Murray. Dostat se mezi ně bylo pro ostatní hráče téměř nemožné. Zatímco legendární Švýcar bavil fanoušky svojí elegancí, technicky dokonalými údery a skvělým servisem, zbylá trojice udivovala tenisový svět mimo jiné neuvěřitelnou fyzickou připraveností a kondicí. 

Ačkoliv je Murraymu už 35 let a má za sebou řadu zdravotních problémů, stále je schopen na kurtu předvádět neuvěřitelné věci. Když před čtyřmi lety se slzami v očích před Australian Open oznámil, že má nesnesitelné bolesti v kyčlích, mnoho fanoušků se bálo, že už ho na kurtu nikdy neuvidí. Na turnaji nakonec vypadl v prvním kole s Bautistou-Agutem v pěti setech, načež podstoupil už druhou operaci. Na kurty se vrátil o půl roku později. Tou dobou se nacházel až ve třetí stovce žebříčku, ale začal stoupat nahoru. Rok 2019 zakončil na 127. místě a dostal cenu za nejlepší comeback roku. 

Zdravotní problémy jej ale trápily dál a musel kvůli nim vynechat řadu turnajů. I kvůli tomu už nepatří mezi největší favority grandslamů. Ve své kariéře vyhrál celkem tři a 41 týdnů byl na samém čele světového žebříčku.

Související obsah

​Na letošním Australian Open tenisové fanoušky oslnil a mluvilo se o něm jako v dobách jeho největší slávy. Nastoupil do tří zápasů, ve kterých strávil na kurtu 14 hodin a 16 minut. Utkání druhého kola proti Australanu Kokkinakisovi dokonce skončilo v půl páté ráno tamního času. "Kdyby můj potomek přišel z tenisu v půl páté ráno, asi bych to neviděl rád. Není to dobré pro nikoho – pro hráče, rozhodčí, funkcionáře ani pro fanoušky," posteskl si Murray, který se během zápasu také pohádal s rozhodčí, protože jej nechtěla pustit na toaletu. Jedná se ale o rozhodnutí pořadatelů turnaje, se kterým nemohl ani jeden z nich nic dělat. 

Podívejte se, jakou výměnu dokázal Andy Murray v Austrálii ubránit a vyhrát:

Ze svého bratra byl na sociálních sítích nadšený Jamie Murray, který je velmi úspěšným deblistou. "Pokud by se mužské zápasy na grandslamu hrály na dva vítězné sety, tak by Andy první zápas vyhrál 6:3, 6:3 a druhý prohrál 4:6, 3:6 a nikdo by si na ty zápasy už nevzpomněl, ale protože se hraje na tři vítězné..." připomněl Murrayho pětisetové výhry, kdy nejdříve ztratil vedení s Italem Berrettinim, aby následně po skoro šesti hodinách otočil utkání s Australanem Kokkinakisem. 

Téměř každou výměnou, kterou Murray letos v Austrálii odehrál, šokoval přítomné fanoušky svým fyzickým fondem. Většina výrazně mladších hráčů by spoustu míčů předem vzdala, ale skotský tenista vždy soupeře donutil k úderu navíc. Tak tomu bylo i v zápase třetího kola proti Španělu Bautistovi-Agutovi. Ačkoliv první set prohrál 1:6 a zdálo se, že je na dně fyzických sil, dokázal se vrátit do zápasu. A po dalších 80 minutách vyhrál druhý set v tiebreaku. 

Související obsah

​Na řeči těla bylo jasně znát, že ho každá výměna bolí. Nedokázal se ani radovat z vítězných míčů. Pouze se předklonil, vydýchával se a sbíral poslední zbytky sil do dalšího průběhu zápasu. Nakonec odešel po výsledku 1:6, 7:6, 3:6 a 4:6 poražen, ale diváci mu v Margaret Court Areně aplaudovali vestoje. Během zápasu také pobavil tím, že sám odklidil s pomocí ručníku z kurtu ptačí stolici. To je na takové úrovni nezvyklé. 

Do dalšího zápasu na Australian Open už letos nenastoupí. Alespoň ho může těšit, že se bude moci v neděli v klidu podívat na zápas oblíbeného Arsenalu, který v bitvě o titul hostí na svém stadionu Manchester United. Kdoví, možná to byl na úvodním grandslamu sezony, kde tenista postoupil v kariéře pětkrát do finále, jeho poslední tanec, ale pokud ano, tak byl spektakulární. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Tenis

Důležité Události