Fotbal

Příhoda i komise mají plnou důvěru Fouska. Nejlepším sudím podzimu byl Zelinka

Komise rozhodčích uspořádala na začátku týdne, kdy se na fotbalové trávníky vrací Fortuna liga, tiskovou konferenci. Změny a zhodnocení podzimu komentoval mimo předsedy a místopředsedy rozhodčích také šéf asociace Petr Fousek a výkonný ředitel Ligové fotbalové asociace (LFA) Tomáš Bárta. Řešilo se hned několik témat, především situace ohledně VARu.

Český fotbal má za sebou náročný podzim, protože rozhodčí několikrát fatálně chybovali a pro nové vedení rozhodčích to není úplně dobrá vizitka. Proto si předseda Radek Příhoda před startem jara pozval novináře do sídla Fotbalové asociace a společně se svými kolegy komunikoval největší změny a také zhodnotil první půlku ročníku. 

Jako první si vzal slovo předseda organizace FAČR, který je rád, že jsou rozhodčí v posledních měsících bez nějaké obří kauzy, které v minulosti český fotbal zažil. Následně podpořil současné vedení. "Radek Příhoda a komise mají mou plnou důvěru," řekl Petr Fousek.

"Během zimní přestávky udělala Komise rozhodčích velký pokrok," pronesl výkonný ředitel Ligové fotbalové asociace Tomáš Bárta, který na tiskové konferenci byl jako zástupce týmů nejvyšší soutěže. 

Související obsah

​Následně Radek Příhoda a Libor Kovařík odprezentovali rozhodcovské statistiky z podzimní části. Pronesli například, že rozhodčí posuzovali v letošní sezoně velkoryseji než v minulých ročnících a méně přerušovali hru. Jedná se o statistiku faulů a soubojů.

Předseda rozhodčích následně dodal, že průměrný věk rozhodčích je 33 let, ale chtějí se dostat na průměr o tři roky vyšší. Zvedá se také počet naběhaných kilometrů, vedení požaduje 10 000 metrů za zápas, což má aktuálně každý rozhodčí v lize. 

Podle místopředsedy Libora Kovaříka byl osobně i statisticky nejlepší Miroslav Zelinka. Klesá také počet intervencí VAR za zápas (0,28 použití videa za zápas, s ofsajdy 0,36). Sudí jsou konzistentní, když někdo zahraje rukou. Ve 128 utkáních byly za hru rukou nařízeny jen tři penalty po přezkoumání videa. 

Související obsah

​Komise rozhodčích a lidé, kteří rozhodují u videa, se chtějí na podzim řídit pravidlem "minimum zásahů s maximálním efektem". Radek Příhoda chce využít více promarněného času a nastavovat větší porci minut, a to na základě nastavených zvyků na světovém šampionátu v Kataru. 

A jak je to s novými technologiemi v českém fotbale? O vylepšené ofsajdové čáře se bude na jaře diskutovat a Komise rozhodčích je pro zavedení. Opačná situace je s gólovou technologií. "Je to drahé. Navíc, kolikrát se to během roku řeší? Mockrát ne," komunikoval Radek Příhoda. "Je to nereálné, přišlo by to téměř na 100 milionů," dodal Bárta.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události