Fotbal

Premier League omezí, kdo může vlastnit kluby. Majitelé musí prokazovat výdělky

Premier League omezí, kdo může vlastnit kluby. Majitelé musí prokazovat výdělky
Stamford Bridge, kde hraje své zápasy londýnská Chelsea | Zdroj: Profimedia.cz

V anglické Premier League se chystá pořádná reforma. Deník The Sun informuje o tom, že se v nejvyšší fotbalové soutěži zavedou podmínky pro převzetí fotbalových týmů. Mezi pravidla patří například dokumenty o tom, že nový vlastník musí předložit důkazy o svých výdělcích.

Jedná se o uniklý vládní dokument, ke kterému se údajně dostal bulvární web The Sun. Ten informuje o tom, že multimilionáři, kteří nemohou prokázat své výdělky, nemohou vlastnit klub Premier League. Zpátky by se tak nemohl vrátit například Roman Abramovič, na kterého byly uvaleny sankce.

Zásadní změny budou následující: 

  • Zakáže chamtivým klubům vstupovat do nových projektů, jako byla například Superliga.
  • Zpoplatní týmy ročním poplatkem, který bude sloužit k financování regulačního orgánu a vystaví je sankcím za porušení pravidel.
  • Dovolí regulačnímu orgánu, aby vybíral peníze z Premier League a pomáhal tím podporovat týmy z nižších lig.

Související obsah

Charta údajně plánuje bojovat proti nelegálním prostředkům a chce zabránit tomu, aby se nečisté peníze dostaly do rukou klubů. Také chce bránit týmy před finančním a kulturním krachem. Samotné kluby mají povoleno účastnit se pouze soutěží, které schválil regulační orgán. 

Majitelé budou čelit důkladným kontrolám zdroje svého bohatství. To má předejít tomu, aby se o týmy z Premier League zajímali různí oligarchové či podvodníci, kteří dříve ohrožovali menší týmy. 

Související obsah

Ministryně kultury Michelle Donelanová chce, aby regulační orgán fungoval od sezony 2024/2025. V nejbližší době prý oficiálně představí legislativu. Podle návrhů, které by měl kabinet brzy podepsat, budou muset všechny kluby v pěti nejvyšších ligách anglického fotbalu získat novou licenci od regulačního orgánu.

Celkům mají být účtovány roční poplatky, přičemž bohatší kluby by platily více než ty menší. Regulační orgán by také údajně prováděl hloubkové kontroly, aby nežádoucím investorům zabránil v převzetí klubů.

Mezi nejbohatší kluby v Premier League patří Manchester United, který by mohl mít v budoucnu nového majitele. Zatím Red Devils porazili Nottingham Forest a postoupili do finále Anglického ligového poháru:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události