Tenis

Tenis jsou mentální šachy, říká Lehečka. Pomáhají mu dechová cvičení

Jiří Lehečka se stal od dob Tomáše Berdycha prvním českým tenistou, který na grandslamu postoupil do čtvrtfinále. O víkendu navíc zařídil Česku postup do finálové fáze Davis Cupu, takže je rodák z Mladé Boleslavi ve výborné formě. Ve Snídani promluvil o aktuální formě i spolupráci s mentálním koučem Janem Mühlfeitem.

Jiří Lehečka na lednovém Australian Open došel až do čtvrtfinále, kde byl nad jeho síly Řek Tsitsipas. Následně se teprve jednadvacetiletému talentovi světového tenisu podařilo Česko dostat do finálové skupiny Davis Cupu. Ve světovém žebříčku si navíc vylepšil osobní maximum. 

Českému tenistovi se tak daří a sám přiznal, že mu hodně pomáhá mentální kouč Jan Mühlfeit, se kterým už několik let spolupracuje. "Hlava rozhoduje o tom, kdo si v ten daný moment věří a kdo zahraje lepší balón. Jsou to mentální šachy, bekhend a forhend umí každý stejně. Úroveň je hodně vyrovnaná a rozhodují maličkosti, které jsou především v hlavě," řekl Lehečka ve Snídani. 

Právě známý kouč, mentor, globální stratég a manažer byl po jeho boku a vysvětloval nejdůležitější věci, které si musí Lehečka uvědomit. "Očekávání by si neměl dávat. Měl by ho mít dlouhodobé, ale v zápase musí být v přítomném okamžiku, což se Jirkovi na Australian Open skvěle dařilo. Zapomněl na ten předchozí míč a koncentroval se na ten aktuální," vysvětlil Mühlfeit. 

Související obsah

"Hráč podá optimální výkon jen tehdy, kdy nemá očekávání," dodal Mühlfeit. Věci, které českému tenistovi pomáhají, navíc on sám popsal. "Několikrát se mi stalo, že jsem se cítil rozhozený a byl jsem myšlenkami jinde. Je to jedna z věcí, kterou s Honzou řešíme. Za ty roky jsme zjistili, že mi pomáhají dechová cvičení, abych byl zpátky v plné koncentraci," doplnil.  

Jiří Lehečka naposledy pomohl české reprezentaci k postupu na finálový turnaj slavného Davis Cupu. Následně se posunul na 37. místo žebříčku, což je jeho osobní maximum. "Plány vyhrát Davis Cup budou v hlavě vždy. Udělali jsme první krok, ten druhý nás čeká v září," řekl Lehečka. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Tenis

Důležité Události