Další sporty

Šéf MOV chce, aby Ukrajina nehrozila bojkotem OH kvůli ruským sportovcům

Šéf MOV chce, aby Ukrajina nehrozila bojkotem OH kvůli ruským sportovcům
Šéf MOV Thomas Bach při závěrečném projevu. | Zdroj: Profimedia.cz

Předseda Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomas Bach vyzval Ukrajinu, aby přestala hrozit bojkotem olympijských her v roce 2024 kvůli účasti ruských a běloruských sportovců.

Ukrajina doufá, že se jí podaří získat širokou mezinárodní podporu pro zákaz účasti ruských a běloruských sportovců poté, co jim MOV otevřel dveře k účasti na olympijských hrách v Paříži jako neutrálním sportovcům.

Sportovci z Ruska a sousedního Běloruska, které před rokem napomohlo invazi Moskvy na Ukrajinu, mají zákaz účasti na mnoha mezinárodních soutěžích.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval MOV, aby Rusku zakázal účast na olympijských hrách, a olympijské orgány a zákonodárci v severských a pobaltských regionech Ukrajinu podpořili.

Související obsah

​MOV uvedl, že bojkot by byl v rozporu s Olympijskou chartou a že zařazení ruských a běloruských sportovců vychází z rezoluce OSN proti diskriminaci v rámci olympijského hnutí.

"O účasti neutrálních sportovců s ruským nebo běloruským pasem na olympijských hrách v Paříži 2024 se zatím ani konkrétně nediskutovalo," uvedl Bach podle agentury Reuters. "Je odpovědností každého národního olympijského výboru, aby dodržoval základní principy Olympijské charty," dodal Bach.

"Váš dopis adresovaný vašim kolegům z národních olympijských výborů, mezinárodním federacím, členům MOV a budoucím hostitelům olympijských her, v němž na ně vyvíjíte nátlak ve snaze veřejně ovlivnit jejich rozhodování, vnímá naprostá většina z nich přinejmenším jako krajně politováníhodný," dodal Bach.

Související obsah

​​Starostka Paříže Anne Hidalgová podle Reuters prohlásila, že je nemyslitelné, aby ruští sportovci pochodovali jako delegace, zatímco "na Ukrajinu stále padají bomby".

"Na olympijských hrách v Paříži 2024 se neplánuje žádná ruská nebo běloruská delegace ani vlajky těchto zemí," uvedl MOV ve čtvrtek v samostatném prohlášení. "Jedinou možností, která by přicházela v úvahu, jsou individuální neutrální sportovci."

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Další sporty

Důležité Události