Další sporty

Na začátku jsem se pletl, ale přináší mi to radost. Prskavec bude závodit v kánoi

Kajakář Jiří Prskavec se chystá na novou sezonu. V té by se měl představit kromě tradičního kajaku také v kánoi. Už tento víkend ho čeká nominační závod. Hlavním cílem sezony je ale úspěch na mistrovství světa v kajaku a kvalifikace na olympijské hry v Paříži.

Pomalu se začíná oteplovat a začínají se rozjíždět soutěže letních sportů. Výjimkou není ani vodní slalom. Už příští víkend se jede nominační závod v Trnávce pro závody Světového poháru. 

Těch se bude účastnit i olympijský vítěz Jiří Prskavec. "Na kajaku jsem přednominovaný na základě titulu mistra Evropy z loňského roku. Největší novinkou bude můj start na kánoi v nominačních závodech," řekl Prskavec v rozhovoru pro TN.cz. "Příprava zatím běžela, jak měla. Zůstávám zdravý, i když duben byl opravdu studený. Jsem rád, že mě nezastavila nemoc," dodal.

"Na kánoi vystartuji do nominačních bojů a vůbec nevím, co od toho čekat. V tuhle chvíli na tom jezdím rok a půl. Zlepšení je tam patrné, ale je hrozně těžké říct, jestli jsem se přiblížil těm klukům natolik, abych s nimi mohl jet vyrovnanou partii. Je to velká neznámá a hrozně se na to těším," řekl 29letý vodní slalomář.

Českého sportovce jsme se ptali na to, proč se rozhodl pro novou disciplínu. "Prvotní rozhodnutí přišlo před olympiádou v Tokiu, kde jsem řekl, že pokud tam vyhraju, tak chci zkusit jezdit na kánoi. Trend je, hlavně u žen, že jezdí obě kategorie. Ještě je nová disciplína kajak kros, ale to mě nezaujalo," vysvětlil Prskavec. "Když jsem začínal, tak to bylo tristní a opravdu jsem se tam pletl. Bylo to hodně podprůměrné a špatné, ale za ten rok jsem se dost zlepšil a přináší mi to radost. Každý průjezd mě nabíjí pozitivní energií," dodal. 

Související obsah

​Jiřímu Prskavcovi pomáhá nová disciplína zlepšovat se i v jízdě na kajaku. "Natáhnul jsem tréninky o třetinu. Zpočátku jsme nevěděli, jak to tělo zvládne. Nakonec jsem to vydržel a ukázalo se, že hodnoty sportovních testů dopadly lépe než v předchozích letech. Tak doufám, že se to letos ukáže," řekl mělnický rodák a vysvětlil, v čem se obě disciplíny liší. "Je to hodně rozdílné. Nějakou lajnu člověk drží stejnou, ale v singlu (v kánoi) se klečí, takže těžiště je daleko výš a nejsou těžké nohy vepředu, takže se špička lépe zvedá a loď se rychleji točí. Zároveň je tam ale jen jedna plácačka a nějaké průjezdy jsou o hodně těžší. Vejít se pod tyčky je taky náročnější, protože je člověk výš. V tom se pořád učím," vysvětlil vodní slalomář. 

"Je z toho čistá radost. Říkám si, že takhle bych to na kajaku nezajel. Zatím v tom nemám žádné ambice, takže je to návrat k té prapůvodní myšlence závodění. Prostě mě to baví a není tam stresující faktor z výsledků. To si moc užívám," popsal Prskavec své pocity z jízdy na kánoi. 

Vrcholem sezony bude mistrovství světa v Londýně. "Já mám ambici přijet v co nejlepší formě a předvést co nejlepší výkon a uvidíme, na co to bude stačit. Je to ten nejtěžší závod sezony a i nejtěžší mistrovství světa, které může být, protože je předolympijské. Je součástí nominačních závodů. Tam se nám musí zadařit, abychom vůbec měli jako Česko místenku na olympiádu," řekl Prskavec. "Teď se chci soustředit i na předchozí závody. Na Evropské hry a celkovou sérii Světového poháru, ale tou prioritou bude ten svět. Budu na něj chtít být připravený," dodal. 

Související obsah

​Na olympijské hry se může podívat jen jeden český závodník v každé kategorii. Nejdříve si však musí Češi vůbec vyjet místo pro naši zemi na mistrovství světa, případně na Evropských hrách. Pak se ještě musí rozhodnout v několika závodech o českém zástupci. Konkurence v kategorii kajakářů je v Česku veliká a Prskavec s nadsázkou prohlásil, že je jednodušší vyhrát mistrovství světa než se dostat z české kvalifikace na olympijské hry. "Ta konkurence českých kajakářů je fakt velká a člověk tomu chce dát maximum a předvést to, co v něm je, ale pokud někdo bude jezdit lépe, tak si zaslouží jet místo mě a já mu budu fandit. Rád bych se tam znovu podíval, ale ta cesta je ještě dlouhá a těžká," řekl Prskavec.

Jiřího Prskavce bude při závodech doprovázet i jeho manželka Tereza a dva synové Jiří a Marek. "Už jsme zvyklí na rodinný tým. Většinou se mnou cestují všude, výjimečně jedu na nějaký světový pohár sám. V Londýně už máme zamluvený domeček. Zamlouval jsem to rok dopředu, abych dosáhl na nejlepší cenu. Bereme to jako náš běžný život, akorát v cizině. Normálně chodíme s kluky ven, Terka vaří, já umývám nádobí, jako doma," popsal Prskavec. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události