Fotbal

Bohemka v Evropě? Jsem jak Panenka v říši divů, září legenda. Chce hrát u Botiče

Bohemians Praha 1905 si po dlouhých 36 letech zahrají v evropských pohárech, díky konečné čtvrté příčce ve Fortuna lize budou v osudí druhého předkola Evropské konferenční ligy. Pochopitelně nadšený je z toho i Antonín Panenka, který na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let hrál v dresu Bohemians Pohár UEFA.

"Nikdo z nás to nečekal. Hlavně po tom loňském ročníku, kdy jsme v baráži zachránili ligovou příslušnost. Předpokládal jsem, že budeme hrát střed tabulky. Pro nás všechny je to balzám na duši. Je to velké a příjemné překvapení. Užívám si to. Necítím se jako Alenka v říši divů, ale jako Panenka v říši divů. Je to obrovský úspěch. Myslím si, že kluci si to za tu práci a přístup zasloužili," rozplýval se v rozhovoru pro TN.cz Antonín Panenka. 

Velký podíl na úspěchu Bohemians měl trenér Jaroslav Veselý, který z pozice asistenta povýšil na konci minulé sezony. Nejdříve tým úspěšně zachránil a nyní jej posunul o několik úrovní výše. "Samozřejmě, že trenér hraje velkou roli. Kromě toho, že to dobře poskládal, vytvořil i dobré klima v kabině. Kluci makali jeden za druhého. Byly to krásné bojovné výkony, ke kterým občas přidali i pěkný fotbalový moment. Základ mužstva je tam delší dobu, hráči jsou už na sebe zvyklí, což je samozřejmě výhoda," všiml si Panenka. 

Související obsah

​Skladbu týmu by Panenka pro příští sezonu příliš neměnil. "To je těžké. Můžete koupit hráče, který má dobré jméno, ale třeba nezapadne. To je trochu loterie. Myslím si, že si to ti kluci vybojovali, a ať to dopadne, jak chce, je to obrovský úspěch a obrovská škola. Přál bych si, abychom alespoň dvě kola přežili," doufá bývalý fotbalista Bohemians, který v jejich dresu odehrál celkem 230 zápasů. "Dokonce mi teď na Bohemce někdo říkal, že ve druhém nebo třetím předkole bychom mohli narazit na Rapid Vídeň, což by bylo pro mě velice pikantní," dodal. Dres rakouského celku oblékal mezi lety 1981 a 1985 a nastoupil do 127 zápasů.

Otázkou zůstává, na kterém stadionu Bohemians předkola Evropské konferenční ligy odehrají. "Doma jsme u Botiče. Já samozřejmě preferuji domácí prostředí. Koncem tohoto týdne má přijít nějaká delegace, která stanoví, za jakých podmínek by se mohlo hrát a co je potřeba zlepšit." Další variantou je, že by se hrálo na pražské Letné, kde hraje své domácí zápasy Sparta. "Těžko se předhánět, jestli přijde na Spartu víc lidí, nebo ne. Takových šest až osm tisíc fanoušků by mohlo přijít, na Spartu možná i deset tisíc lidí. Samozřejmě, že čím víc diváků, tím je to pro nás a pro hráče lepší," nepochybuje Panenka. 

Související obsah

​Sám Panenka hrál v dresu Bohemians evropské poháry v sezonách 1975/76, 1979/80, 1980/81, kdy se přes Pohár Intertoto Klokani probojovali do Poháru UEFA. "Moc daleko jsme nedošli, ale pár dobrých výsledků jsme měli. Vyřadili jsme i španělský Sporting Gijón. Samozřejmě na to vzpomínám rád, je to skvělá zkušenost, velká škola. Je to porovnání s jiným světem," dodává Panenka na závěr.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události