Hokej

Šéf antidopingovky: Doplňky stravy nejsou kontrolovány. Roli hraje i politika

Šéf antidopingovky: Doplňky stravy nejsou kontrolovány. Roli hraje i politika
Radost hokejistů Hradce Králové | Zdroj: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Velký skandál propuknul v českém hokeji. Trojici královéhradeckých hráčů byl totiž v těle nalezen doping, který byl požit během semifinálové série s Vítkovicemi. Na celou situaci reaguje šéf Antidopingového výboru ČR Martin Čížek, který vysvětluje postup organizace i důvody, jak k tomu mohlo dojít.

Šlo o látky podporující sportovní výkon ve smyslu srdeční činnosti

​Třem pozitivně testovaným hráčům byly ihned pozastaveny jejich profesionální smlouvy a do vyřešení celé situace byli vyřazeni z A týmu. "Vedení klubu s nimi však nadále zůstává v kontaktu v otázce dalšího postupu a osvětné činnosti," píše klub na oficiálním webu.

Jedná se o hráče Kevina Klímu, Graema McCormacka a Martina Štohanzla. Šéf antidopingového výboru Martin Čížek ale nebyl rád, že se na veřejnost dostala jména. "Řízení je v prvopočátku a je potřeba šetřit i práva sportovců. Jména by se měla znát až v době, kdy je jasné, že došlo ke zvýšení sportovní aktivity," pronesl pro web TN.cz.

"Je to v rámci šetření, proto bych nerad mluvil o jménech, i když se už na veřejnost dostala," pokračoval Čížek. "Jedná se o látky z kategorie stimulantů, ve které je více podkategorií zakázaných látek. Patří tam i drogy, jako je kokain či marihuana. O takové se ale nejednalo. Šlo o chemické látky, které podporují fyzický výkon sportovce. Nejedná se o zábavní drogy, ale o látky podporující výkon ve smyslu například srdeční činnosti," vysvětloval rozhodnutí šéf antidopingovky. 

Související obsah

V kolektivních sportech není taková motivace užívat doping

"Sportovci byli obeznámeni s tím, že jim v těle byly nalezeny zakázané látky. Byla jim tak poskytnuta lhůta, během které mají čas na vyjádření a vysvětlení. Mají právo se obhajovat," vysvětluje Čížek postup, který nyní následuje. 

Řeší se také, proč se v českém hokeji testuje tak málo. Jen v letošním roce došlo k minimálnímu počtu testů v nejvyšší hokejové lize. Roli v tom nehrají peníze ani nařízení, ale spíše světová politika antidopingu. Na výsledky dopingových řízení se můžete podívat zde.

"Je to spíše politika celosvětového antidopingu. Každá země si vyhodnotí rizika sportovních událostí ve smyslu národních a prestižních sportů a dělá si analýzu, kde vnímá rizika. Podle toho plánuje obsazování dopingovými kontrolami. Hokej a fotbal není často testován, protože riziko není tak vysoké. Motivace použít zakázanou látku v kolektivních sportech není tak vysoká. Nemůže ten výsledek tolik ovlivnit," vysvětluje Čížek. "Kolektivní sporty nebereme jako vyloženě rizikové," dodává. 

Související obsah

"První, kdo musí o zjištění dopingu vědět, je sám proviněný. Kromě sportovce je ale potřeba také informovat národní a mezinárodní organizace a také klub," informuje Čížek o tom, jak se s informacemi ohledně nálezu pracuje a přidává další zajímavé informace.

"Vypadá to, že je to z doplňku stravy, a to je velké téma. Je to samostatná kategorie, která nepodléhá kontrole. Je to taková šedá zóna, nemá tam dohled úřad pro kontrolu léčiv. Kdo vyrobí doplněk stravy, není hlídán a často se tam může objevit něco zakázaného, tohle je důkazem. Je to ale neoficiální informace," uzavřel Čížek. 

"Je tedy potřeba vzdělávat hráče a trenéry. O tom jsme se už bavili s ředitelem extraligy Martinem Loukotou," dodal šéf antidopingové organizace. 

Ještě v základní části ničili hradečtí hokejisté na své střídačce hokejky Liberce:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události