Fotbal

Neumím si představit, že by po sestupu někdo Vrbu v Česku chtěl, říká Folprecht

Neumím si představit, že by po sestupu někdo Vrbu v Česku chtěl, říká Folprecht
Pavel Vrba | Zdroj: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Ve čtvrtek se odehrají úvodní duely baráže o Fortuna ligu. Z druholigových týmů dává Zdeněk Folprecht větší šance Vyškovu než Příbrami. V rozhovoru pro TN.cz se také zamyslel nad tím, jaká by byla budoucnost Pavla Vrby ve Zlíně, pokud by se jeho tým zachránil, či ne.

Baráž mezi týmy z Fortuna ligy a Fortuna národní ligy se hraje v letošní sezoně druhým rokem. Formát se zachoval stejný. Poslední tým sestupuje přímo a další dva ze spodu tabulky míří do duelu s druhým a třetím týmem druhé ligy. "S tím, jak je to teď nakombinované, jsem úplně v pohodě. Bylo by horší, pokud by to bylo jako v hokeji, kdyby poslední hrál proti vítězi druhé ligy. Jsem rád, že jde někdo přímo a zbytek, ať si to rozdá. To je podle mě spravedlivé," myslí si Folprecht, který je stále hráčem Vlašimi, ale nyní také plní roli fotbalového experta. 

V baráži se utkají Pardubice proti Příbrami a Zlín s Vyškovem. "U Pardubic by mě mrzelo, kdyby sestoupily. Mají nový stadion, investovaly do kádru, mají dobrou mládež, kvalitního trenéra a hrají hezký fotbal. Pro ligu je to oživení. Příbram proti ní nemá takovou šanci jako Vyškov proti Zlínu," je přesvědčený Folprecht. "Vyškov je zajímavý tým, má ambice jít do ligy. Možná si nemysleli, že ta možnost přijde takhle brzy jako spíš v horizontu dvou až tří let. I v pohárovém zápase Vyškov porazil Zlín," připomíná. 

Související obsah

​Zlínu hraje do karet fakt, že z posledních tří zápasů ve skupině o udržení dokázal dvakrát vyhrát a jednou remizovat. "Určitě je lepší jít do baráže se stoupající formou, než kdyby tam bylo Brno, které ze začátku sezony hrálo jakž takž dobře, ale potom to šlo už jenom dolů. Zlín si ve skupině o udržení prožil nejlepší část sezony. Momentální forma pro něj hraje," říká Folprecht. 

Velkou motivaci zachránit Zlín má jistě i Pavel Vrba, protože případný sestup by se v jeho životopise nevyjímal zrovna růžově. "Větší průšvih by byl, kdyby sestoupil do druhé ligy přímo. Je na nich vidět zlepšení, které přičítám i Pavlu Vrbovi. Nemyslím si, že sestoupí, ale i kdyby jo, tak můžeme říct, že něco s tím týmem udělal," hledá pozitiva Folprecht, ale zároveň nabízí i nepříjemnou vizi, pokud by k sestupu došlo. "Pro jeho reputaci by to byla obrovská rána. Neumím si představit tým v Česku, který by po něm za rok nebo dva mohl sáhnout. Protože je tady hodně mladých vlčáků, kteří se derou nahoru," dodává. 

Zároveň se ani nedá předpokládat, že by Vrba chtěl trénovat ve druhé lize. "Myslím si, že ne. Ale člověk nikdy neví. Kdo by řekl před pár lety, že Pavel Vrba bude trénovat Zlín. Dá se předpokládat, že pokud se Zlín zachrání, Vrba zůstane jejich trenérem. Nepředpokládám, že by je trénoval i v druhé," říká Folprecht. 

Související obsah

​Přímým sestupujícím z první ligy se stala Zbrojovka Brno, které angažování trenéra Martina Haška nevyšlo podle představ. "Po bitvě je každý generál. Teplice se také odepisovaly a udělaly výměnu. I když to bylo trochu nepopulární, jak vedení komunikovalo s panem Jarošíkem, tak se výměna fantasticky povedla, pan Frťala to neuvěřitelně zvednul. Pokud by to pan Hašek taky zvedl, plácáme Brno všichni po zádech, jak to udělali dobře," připomíná Folprecht, který zároveň dodává, že Hašek měl předpoklady Zbrojovku zachránit. 

"Pan Hašek mě i nějakou dobu trénoval. Je to koncepční trenér, ale je to i impulzivní trenér, což je poznat z rozhovorů i toho, jak se chová u laviček. Neřekl bych, že by nedokázal hráče namotivovat. Čekalo se, že se Brnu rapidně zvedne defenziva, ale to se nestalo. To se jim ale stalo osudné," řekl na závěr. 

Z mistrovského titulu ve Fortuna lize se raduje Sparta. Takto slavili hráči s fanoušky na Letenské pláni:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události