Fotbal

Skandál před finále LM. Sudí se zúčastnil akce rasistické a xenofobní strany

Skandál před finále LM. Sudí se zúčastnil akce rasistické a xenofobní strany
Szymon Marciniak | Zdroj: Profimedia

Fotbalový rozhodčí Szymon Marciniak si zadělal na velký problém. Dvaačtyřicetiletý Polák, který měl pískat finále letošního ročníku Ligy mistrů, se totiž na konci května zúčastnil akce krajně pravicové strany, jež je známá xenofobními, rasistickými či homofobními projevy. UEFA proto zahájila vyšetřování a v příštích dnech rozhodne, jestli zkušený sudí v Istanbulu vůbec vyběhne na trávník.

Finále milionářské Ligy mistrů už je za dveřmi a u fanoušků stoupá natěšení i nervozita. Zápas, ve kterém se 10. června utkají v Istanbulu Manchester City a Inter Milán, však už před samotným startem poznamenala pořádná piha na kráse.

Utkání měl původně řídit sudí Szymon Marciniak, je ale možné, že dvaačtyřicetiletý muž bude nahrazen. Podle listu Marca a dalších médií se totiž objevily zprávy, že se Polák 29. května zúčastnil demonstrace s názvem Everest, kterou pořádala krajně pravicová strana Konfederacia v čele se svým vůdcem Slawomirem Mentzenem v polských Katovicích. 

Proti rozhodčímu hovoří hlavně fakt, že se strana vyznačuje xenofobními, antisemitistickými, homofobními a rasistickými postoji. I proto začala případ okamžitě vyšetřovat UEFA, jež by měla v nejbližší době dojít k výsledku šetření.

K situaci se vyjádřil i sám Marciniak. "Jako dlouholetý mezinárodní rozhodčí jsem vždy upřednostňoval fair play a respekt k ostatním lidem. A chci tyto hodnoty předávat dál. Vždy jsem byl proti rasismu, antisemitismu a netoleranci, což jsem demonstroval během zápasů jako rozhodčí. Vždycky budu říkat stop nenávisti," uvedl podle onet.pl.

Související obsah

​Jednou z možných variant je přesto jeho náhrada, jiný sudí, jenž by se zápasu ujal místo polského hříšníka. Tím by mohl být osmatřicetiletý István Kovacs, kterého UEFA původně oznámila právě jako náhradníka. 

Pokud by na to došlo, Marciniak by přišel o další velké finále. Jedno už totiž zažil, když v prosinci loňského roku odpískal souboj o titul na mistrovství světa v Kataru. Tehdy za svůj výkon obdržel i pochvalu. Finálové bitvy Champions League už se v minulosti účastnil jako čtvrtý sudí, a to v roce 2018. Letos v soutěži odpískal osm duelů. 

Ve finále Ligy mistrů se utkají Manchester City a Inter Milán, který v derby vyřadil AC:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události