Fotbal

Sudí Marciniak finále Ligy mistrů pískat bude, UEFA mu odpustila

Sudí Marciniak finále Ligy mistrů pískat bude, UEFA mu odpustila
Rozhodčí Szymon Marciniak | Zdroj: Profimedia.cz

Kauza okolo fotbalového rozhodčího Szymona Marciniaka dospěla k rozuzlení. Dvaačtyřicetiletý Polák se na konci května zúčastnil akce krajně pravicové strany s xenofobními a rasistickými rysy a reálně mu hrozilo, že si nezapíská finále Ligy mistrů, na které byl nominován jako hlavní sudí. Případ začala vyšetřovat UEFA, jíž ale nakonec obměkčil Marciniakův omluvný dopis s vysvětlením. Do Istanbulu se tak bude moci vypravit.

UEFA o Marciniakově osudu rozhodla během pátku poté, co zjistila všechny aspekty případu a začala ho vyšetřovat. Do jejího sídla došel i omluvný dopis samotného sudího, který také vysvětlil, proč se akce zúčastnil. 

"Chci vyjádřit nejhlubší omluvu za svou účast a jakékoli utrpení nebo újmu, kterou mohla způsobit. Byl jsem uveden v omyl a vůbec jsem si nebyl vědom skutečné povahy dané události. Netušil jsem, že byla spojena s polským krajně pravicovým hnutím. Kdybych si byl této skutečnosti vědom, pozvání bych kategoricky odmítl. Je důležité pochopit, že hodnoty prosazované tímto hnutím jsou zcela v rozporu s mým osobním přesvědčením a zásadami, které se snažím ve svém životě dodržovat," uvedl sudí v prohlášení, které zveřejnil oficiální web organizace UEFA.

Zároveň popsal, že by nikdy nevyrazil na žádnou akci jakékoliv strany v případě, kdy by věděl, že se vyznačuje xenofobními či rasistickými projevy. "Z celého srdce odsuzuji jakoukoli formu nenávisti, diskriminace nebo netolerance, protože nemají místo ve sportu ani ve společnosti jako celku. Plně si uvědomuji, že mé činy měly následky. Jsem plně připraven přijmout jakékoli důsledky vyplývající z mé neuvážené účasti," doplnil. 

Související obsah

​UEFA se k celé situaci nakonec postavila shovívavě. Její zástupci uznali Marciniakovu omluvu i vysvětlení a rozhodli se, že Polák si finále Ligy mistrů na Atatürkově stadionu v Istanbulu mezi Manchesterem City a Interem Milán zapíská. 

"UEFA se věnuje podpoře inkluzivního, respektujícího a fair-play fotbalového prostředí a pevně stojí proti nenávisti, diskriminaci a netoleranci. Na základě poskytnutých informací potvrzujeme, že pan Marciniak bude plnit roli rozhodčího při finále Ligy mistrů," zaznělo v oficiálním stanovisku. 

Ve výkonném výboru UEFA působí i Čech Petr Fousek:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události