Fotbal

Stadion pro finále LM: Největší stadion v Turecku, který má i čtyři cely

Stadion pro finále LM: Největší stadion v Turecku, který má i čtyři cely
Atatürkův olympijský stadion | Zdroj: Profimedia

Finále Ligy mistrů už je za dveřmi. O nejcennější klubovou fotbalovou trofej se bude bojovat už v sobotu. Nejsledovanější bitva mezi Manchesterem City a Interem Milán se odehraje v Istanbulu, konkrétně na Atatürkově olympijském stadionu. Pojďme si největší turecký stadion představit.

Stadion na západním okraji Istanbulu byl postaven při příležitosti kandidatury na pořádání letních olympijských her v roce 2008. Ta ale byla neúspěšná. Se stavbou se začalo v roce 1999 a otevřen byl o tři roky později, konkrétně 31. července 2002. Vše odstartoval duel mezi Galatasarayem a řeckým Olympiakosem. Cena stadionu se vyšplhala na 350 milionů eur (8,2 miliardy korun). Stadion je pojmenován po prvním tureckém prezidentovi Mustafu Kemalu Atatürkovi.

Víceúčelový sportovní stadion, na kterém měla koncert i irská skupina U2, má kapacitu 76 092 diváků a je největším v celém Turecku. Původně měl kapacitu 80 597 diváků, ale před legendárním finále Ligy mistrů v roce 2005 byla snížena na současná čísla. Důvod? Z více než 4 tisíc sedadel nebyla dobrá viditelnost na celou hrací plochu.

Na stadionu je 34 skyboxů, 480 sociálních zařízení a šest výtahů. Na místě je také pět policejních služeben a čtyři cely předběžného zadržení. U stadionu je také parkoviště pro 18 900 aut.

Související obsah

​Stadion pro své zápasy využívá turecká reprezentace Istanbul BB. V sezoně 2003/2004 na něm nastupoval i Galatasaray. Příležitostně jej využívá i Sivasspor. Atatürkův olympijský stadion hostí také finále tureckého poháru a Superpohár.

Finále Ligy mistrů se odehraje v sobotu 10. června od 21 hodin. Už o hodinu dříve začne speciální studio na stanici Nova Sport 3:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události