Tým Formule 1 Scuderia Ferrari si na svém okruhu ve Fioranu poprvé otestoval inovaci v podobě nových blatníků. Kryty kol mají efektivněji bránit rozstřiku vody okolo monopostu na závodním okruhu, závodění na mokru by se tak mělo stát opět bezpečnějším. Fanoušci rudé stáje nicméně kritizují vzhled vozu a polemizují i nad samotnou funkcí novinky.
Test se konal pod záštitou Mezinárodní automobilové federace FIA. Ta použila první verzi ochranných krytů již během loňského testování na mokrém okruhu v Silverstonu. Jenže najít řešení, které by úspěšně fungovalo a zároveň zlepšilo viditelnost pilotů v deštivých podmínkách, je složité.
Po loňském nepříliš povedeném pokusu vyjely monoposty Ferrari na trať ve Fioranu, která disponuje zavlažovacím systémem, s agresivnějším řešením. "Nestačí pouze nasadit kryty kol a myslet si, že je hotovo. Nechtěli jsme snížit výkon vozu ani tolik zasahovat do aerodynamiky, i když udělat drobný ústupek je nevyhnutelné. Pokud máte kompletní kryt, bude mít vysokou dynamickou zátěž. A proto musí být jejich podpora na sloupcích robustní, aby v rychlosti okolo 300 km/h neodletěly," prohlásil pro Motorsport.com konstruktér závodních vozů Nikolas Tombazis, který nyní pracuje pro FIA.
Pomoooooc, Ferrari vo Fiorane testuje nový návrh “blatníkov” od FIA 🤯😱 pic.twitter.com/3DiR9cFkpY
Fotografie z testu ukazují bratra Charlese Leclerca Arthura, jak řídí loňský závodní monopost Ferrari na pneumatikách do mokra se zakrytými předními i zadními koly. "Blatníky" měly nejprve dva otvory vpředu, ale vzadu byly plně zakryté. Později tým zkoušel jinou verzi krytů s paprskovitým designem. Rezervní jezdec italského týmu Oliver Bearman jel za Leclercem, aby posoudil, jestli se na mokru zlepšila viditelnost.
Jestli ale někdo z inovativního řešení nadšený není, pak to jsou fanoušci Scuderie. "Kryty jako na cirkulárku. Alespoň se to pořádně zařízne do asfaltu," utahují si na sociálních sítích. "To je doufám vtip. Nic odpornějšího jsem snad nikdy neviděl," množí se názory. Další příznivci označují vzhled monopostu jako "Batmobil" anebo jen povzdechnou v italštině: "Mamma mia!"
Poražený Verstappen. Safety car při GP Miami F1 pomohl k triumfu Norrisovi: