Počet zápasů roste, program bobtná do únavných rozměrů a sezóna se neustále prodlužuje. A elitní fotbalisté se proti tomu začínají ozývat. Co takhle stávka? "Myslím, že jsme blízko," řekl Rodri, španělský záložník Manchesteru City. A není sám, v kom bublá vztek.
Pryč jsou časy, kdy v podzimní fázi Ligy mistrů hrál každý tým jen šest zápasů. V novém modelu přibyly dva lednové termíny. A hned 32 mužstev čeká příští rok v létě rozšířené mistrovství světa klubů, které bude trvat od poloviny června do poloviny července. Plíživý trend trvá, hráči nejslavnějších týmů mají stále méně volna.
"Stávka? Zeptejte se kteréhokoliv hráče, řekl by to samé. Pokud to půjde tímto způsobem dál, dostaneme se do bodu, kdy nebudeme mít jinou možnost. Je to něco, co nás znepokojuje," vzkázal Rodri na tiskovce před středeční partií Manchesteru City proti Interu Milán. "Někdo se o nás musí starat, protože my jsme hlavní postavy tohoto sportu. Ne všechno jsou peníze nebo marketing, jde i o kvalitu show."
Rodri v minulé sezóně odehrál 63 zápasů za klub a národní tým a pauzu si protáhl až do začátku září. "Bylo to skvělé pro moje nohy i pro moje duševní zdraví," poznamenal jeden ze žhavých kandidátů na letošní Zlatý míč.
Pro zajímavost: podle studie hráčské asociace FIFPro by sezónním stropem pro hráče mělo být nejvýš 50 až 60 utkání v závislosti na věku.
Odpor fotbalového hnutí proti napěchovanému programu sílí. Den před Rodrim se ozval Alisson, brankář Liverpoolu: "Nikdo se nikdy hráčů nezeptá, co si myslí o přidání dalších zápasů. Všichni jsou z toho unavení." S kritikou rostoucího počtu zápasů přišel i někdejší francouzský kanonýr Thierry Henry a Real Madrid podle trenéra Carla Ancelottiho uvažuje o dovolené pro hráče, aby si během dlouhé sezóny stihli odpočinout.
Jak připomněl web BBC, FIFPro už dřív oznámila, že podnikne právní kroky proti FIFA, která prý "zneužívá svojí dominance" ve fotbale.
Rodriho Manchester City už v této sezóně získal jednu trofej, v létě vyhrál anglický Superpohár: