Motorsport

Winkelhock zaujal. Z posledního místa šel do vedení

Vskutku zajímavou premiéru v závodě F1 si v neděli na Nürburgringu odbyl Němec Markus Winkelhock. Ač úplný nováček, startující na jednom z nejhorších vozů celého pelotonu a ještě k tomu z poslední pozice, dokázal se na několik kol prodrat až na samé čelo závodu.

Nejhorší, přesto první 

Winkelhockovo nasazení do velké ceny Evropy se předpokládalo, jeho časy před závodem ale byly velkým zklamáním. Kola zajížděl  až o čtyři sekundy pomaleji, než nejlepší jezdci, a ve všech třech měřených trénincích i kvalifikaci skončil beznadějně poslední. A když po zaváděcím kole těsně před ostrým startem závodu zamířil do boxů, většina lidí jen mávla rukou nad tím, že v takovém týmu, jako je Spyker, nováček díru do světa rozhodně udělat nemůže.

Chytrá strategie

Jenomže Winkelhockův úprk do boxů neměl nic do činění s technickými problémy monopostu. To jen týmoví inženýři vyslyšeli varování meteorologů a povolali nováčka na přezutí pneumatik. Když se hned po startu spustil na okruh hustý déšť a ostatní piloti houfně mířili do boxů, pokud tam po vodou zalité trati vůbec dorazili, Winkelhock na mokrých pneumatikách předjížděl jednoho závodníka za druhým. Na konci druhého kola už byl v čele závodu. "Bylo to dobré rozhodnutí. Jak se objevily první kapky deště při zaváděcím kole, tým mě zavolal na přezutí, protože jsem měl tvrdé pneumatiky. V první zatáčce jsem předjel čtyři vozd,y pak další dva," popisuje svůj nevšední start  do kolotoče zvaného F1 Winkelhock na týmovém webu spykerf1.com.

Na chvíli lídrem

Díky tomu si mohl alespoň na chvíli vychutnat pocity muže, který vede celé startovní pole závodu. Co na tom, že většinu tohoto času strávil za safety carem, který se vzápětí ocitl na kluzké trati, z níž během prvních dovu kol vylétla snad třetina závodníků. "Je to zvláštní pocit, i když to bylo tím, že hodně týmů zvolilo špatnou strategii obutí. Ale byl jsem opravdu šťastný," dodává Winkelhock. 

A když byl závod na dobrých dvacet minut přerušen, vychutnal si sedmadvacetiletý Němec dokonce i pocit jezdce, startujícího z pole position. Po restartu se ale na první pozici zdržel jen krátce. "Nechtěl jsem riskovat, věděl jsem, že Ferrari i McLareny jsou rychlejší a přejdedou mě," dodává Winkelhock, který se během jediného kola propadl až na 10. pozici. A o pár kol později pro něj závod skončil definitivně. Z výfuku mu vyšlehl plamen a nováček ve Formuli 1 mohl svůj poškozený monopost už jen odstavit do trávy mino trať. "Myslím, že šlo o problém s elektronikou, ale i tak to byl dobrý víkend," doplňuje pilot Spykeru.

Jak dál?

Otázkou zůstává, zda se Winkelhock do monopostu F1 posadí i v dalším závodě na Hungaroringu. Spekuluje se o tom, že tým jedná s dvojicí Christian Klien, Narain Karthikeyan. Rakušan Klien má více zkušeností, Ind by zase mohl týmu přinést více sponzorských peněz. Vše má proto nyní v rukou šéf Spykeru Kevin Kolles.

 

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Motorsport

Důležité Události