Fotbal

Fotbalisté se vrátili ze stříbrné kanadské mise

Fotbalisté se vrátili ze stříbrné kanadské mise

Krátce po třinácté hodině dosedl na plochu ruzyňského letiště pravidelný spoj z Frankfurtu, kterým se z úspěšného šampionátu v Kanadě vrátili čeští fotbalisté do 20 let. Přes německý letecký uzel cestovali z finálového utkání v Torontu, kde také převzali stříbrné medaile.

Přišel i premiér

Pozdravit úspěšné reprezentanty přišel na letiště i premiér České republiky Mirek Topolánek. Hráči z letadla vystoupili v červených dresech oblečených čísly a jmény dopředu, s medailemi na krku a zjevně v dobré náladě.  "Jsem na vás hrdý a to nejen za fanouškovskou obec, neboť jsem byl mezi těmi, kteří o půl jedné ráno zapínali obrazovku, aby ji o půl páté po penaltovém rozstřelu se Španělskem vypnul," řekl Topolánek. "Přeji vám, aby se váš ročník prosadil i ve velkém fotbale a získali kvalitní angažmá, jež by vám zaručilo, že se jednou budete vracet s medailemi i z evorpských a světových šampionátů dospělých," popřál premiér.

Kromě Topolánka přivítal fotbalisty i předseda Českomoravského fotbalového svazu Pavel Mokrý. "Ten hráče v mírně rozpačitém projevu označil na majitele stříbrných medailí mistrů světa a poté připomněl složitou cestu kvalifikací až na šampionát do Kanady. "Tam jsme ve finále podali nejlepší výkon na šampionátu, přesto jsme prohráli. Je to úspěch kluků, kteří byli výborným kolektivem a ukázali, že máme talentované hráče," dodal Mokrý. "Máme vicemistry světa a snad se o budoucnost fotbalu nemusíme obávat."

Fotbalisté poté předali premiérovi český fotbalový dres a ten jim na oplátku připil na úspěchy a zdraví.

Přivítání v nedůstojných prostorách

Českomoravský svaz při organizování příletu hrubě podcenil zájem médií o české hráče a uvítání a tiskovou konferenci uspořádal ve stísněných podmínkách VIP salonku, kam se kromě kameramanů, fotografů a pouze vybraných novinářů protlačili i fanoušci s transparentem Hoši děkujem. Sami fotbalisté se tak museli mačkat v malé místnosti, kde se mezi nimi marně snažili proplétat fotografové.

 

Po finále byli smutní

Hned na úvod se trenér Miroslav Soukup vrátil k finálovému utkání s Argentinou, které rozhodlo o tom, že si český tým doveze "jen" stříbrné medaile: "Pocity po zápase byly smíšené, podle vývoje zápasu jsme cítili, že jsme měli velkou šanci být Argentině vyrovnaným souepřem. Vyvrcholilo to vstřelenou brankou, vývoj se ale obrátil rychlým vyrovnáním. Tak velkou chybu jsme během turnaje neudělali, bohužel jsme se jí dopustuli příliš brzo po našem gólu ve finále. I proto jsme trochu zklamaní."

Na svůj finálový gól nezapomněl ani střelec Martin Fenin. "Nakonec nestačil, ale mohl znamenat, že se staneme mistry světa. To se ale nestalo a já možná až časem docením, jakou měl hodnotu," řekl útočník Teplic. 

V Kanadě byli přes měsíc, ponorka nepřiplula 

Čeští hráči přitom strávili v Kanadě více než měsíc, na turnaj odjeli s velkým předstihem a absolvovali zde připravný kemp. Jak se ukázalo, šlo o dobrou volbu. "Některé hlasy byly proti, zdálo se jim, že jedeme moc brzo. My ale věděli, že aklimatizovat se během tří dnů by bylo hodně složité. Využili jsme toho, že jsme před půl rokem hostili Kanadu u nás a na oplátku mohli absolvovat kemp u nich. Možná to byl jeden z dovodů, proč jsme došli až do finále. Navíc jsme mohli hráčům ukázat, kde se hraje, mohli poznat kulturu, památky.

I když celý výlet do Kanady trval až neuvěřitelných 39 dní, k "ponorkové nemoci" prý nedošlo. "Bylo to absolutně perfektní, i když jsme celkem 48 hodin strávili v letadlech, i když nám někdo ukradl míče, i když to bylo nejdelší společné soustředění od dob Dukly v Americe," připomněl pohodu v týmu šéf výpravy Rudolf Baťa. 

Postup? Už semifinále bylo překvapením

Čeští fotbalisté rozhodně nebyli pasováni na favority. Vždyť už v základní skupině měli narazit na Argentinu, obhájce mistrovského titulu. "O naší skupině se hovořilo jako o skupině smrti, ale my si zpočítali, že by nám mohla stačit výhra nad Panamou k postupu. A stalo se," doplnil Soukup.

S tím souhlasí i fotbalisté. "Trenér nám na kempu v Písku řekl, že když postoupíme do čtvrtfinále, překonáme všechny dosavadní úspěchy a můžeme se vrátit domů s rukama nad hlavou. My to ale překonali a dosáhli obrovského úspěchu, který snad ani nikdo nečekal," doplnil kouče útočník Martin Fenin. 

Kouč si nakonec neodpustil ani poznámu na téma kritiky pro přílišnou defenzivu. "Nemůžeme proti Argentině hrát otevřenou hru. To je, jako kdyby na rovince chtěla závodit škodovka s ferrari. Museli jsme najít způsob, jak se jim postavit. A nakonec jsme prohráli jediný zápas až ve finále a ještě navíc v každém utkání dali spoň jeden gól," upozornil trenér.

Dostanou šanci v lize?

Kostru týmu vytvořili hráči se zkušenostmi z ligy, doplnili je ale méně zkušení borci.  "Měli jsme trochu obavy, aby naše výkony nebyly podprůměrné, protože spolu s Márou Suchým nebo  Honzou Šimůnkem jsme měli být díky zkušenostem z ligy tahouny. Ale hráli jsme tak kolektivně a pro tým, že jsme se dokázali navzájem podržet," liboval si Martin Fenin.

Slibnou budoucnost svým svěřencům prorokuje i trenér Soukup, který nově usedne jako asistent na lavičku reprezentační jedenadvacítky. "Hráči už tři roky po sobě ukazují, že mají dlouhodobě velkou formu a především stabilní. Vždyť uspěli na několika turnajích po sobě. Tenhle tým by se měl stát základem pro budoucí jednadvacítku," předvídá kouč.

A A-tým? Topolánek hráčům pořál úspěch i medaile ze seniorských akcí, k těm je prý le zatím daleko. To ví i Soukup. "Většina hráčů z mého kádru už si zahrála v 1. lize. Teď by pro ně bylo ideální, aby se stali vůdčími osobnosti svých týmů u nás, na to kontinuálně navázali úspěchem a pevným místem v jedenadvacítce a pak, když ukážou, že je jejich forma opravdu stabilní, mohou být těmi, koho si jednou trenér vybere do hlavní reprezentace. Odchodem do zahraničí hned teď  by podle mě nic nezískali," domnívá se kouč.

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události