Fotbal

Vídeň žije fotbalovým finále, bojí se nepokojů

Vídeňské finále evropského šampionátu je oslavou fotbalu. Ve střehu jsou však i pořádkové síly.

Vídeň dnes zažije svátek, který bude oslavou fotbalu. Stadion Ernsta Happela hostí finále evropského šampionátu, ve kterém se střetnou Španělé s Němci.

Radost na jedné straně, strach na té druhé

Zatímco stánkaři a obchodníci si mnou ruce, tak bezpečnostní síly jsou na pozoru. Policisty čeká další velmi perný den. Nebezpečí však nemá přijít ze strany bezproblémových fanoušků ze Španělska, riziko nepřináší dokonce ani příznivci německého národního týmu.

Šílení rakouští extrémisté

Případné nepokoje by mohli paradoxně vyvolat rakouští fanoušci, jejichž tým už na EURU dávno skončil. Tamní extremisté by mohli vyprovokovat konflikty s Němci, jako tomu bylo při utkání ve skupině.


Podle šéfa projektu Euro 2008 na rakouském vnitru Günthera Marka je riziko minimální. Pomohlo prý rázné zakročení speciálních jednotek při minulých provokacích. I přesto však bude dohlížet na pořádek ve městě 2000 policistů, kterým bude pomáhat 2500 vojáků rakouské armády.K nasazení je připraveno i více než 900 zdravotníků.

Němců je víc, Španělé jsou zase hlasitější

Němci jsou každopádně ve Vídni v převaze. Podle organizátorů jich dorazilo nejméně 40 000, zatímco Španělů je asi 15.000. Horkokrevní jižané však svoje kolegy ze západu Evropy bez problémů přehlučí. Kromě hlasivek k tomu používají tradiční bubnování.


Jako dopravní prostředek zvolili fanoušci z pyrenejského poloostrova nejčastěji letadlo, ti němečtí využívali spíše auta či železnici.

jvl, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události