Zpravodajství

Vlak hrůzy: 7 mrtvých, 70 zraněných, škoda 136 milionů

Na koleje, po kterých projížděl vlak EuroCity, se u Studénky na Novojičínsku zřítil silniční most. Rychlík do něj v plné rychlosti narazil.

Sedm mrtvých a 70 zraněných si vyžádala dnešní nehoda vlaku EuroCity ve Studénce na Novojičínsku. Ve vlaku jelo 123 cestujících. Škoda se vyšplhá na 136 milionů korun.


Dalo se nehodě zabránit? A jsou české vlaky bezpečné? Na vše, co vás zajímá o nehodě ve Studénce, ale i o bezpečnosti na českých tratích, bude dnes od 20 hodin odpovídat náměstek generálního inspektora Drážní inspekce Jan Kučera.


Odpovědi můžete již nyní pokládat ZDE.


Rozhovor


Kolaps na železnici bude trvat pět dní. Kudy a jak povedou objízdné trasy? Čtěte zde.


Již funguje krizová linka. Má číslo 974 723 201


Šéf moravskoslezských hasičů Zdeněk Nytra řekl, že záchranáři již vyprostili všechny cestující, kteří nehodu přežili. Nyní již po několikáté procházejí celou soupravu, aby měli jistotu, že uvnitř nikdo živý nezůstal.


"S těly pěti žen, které zahynuly, jsme zatím nehýbali. Jsou zaklíněny v troskách," uvedl Nytra. Po jejich vyproštění nastoupí těžká technika, která vozy roztrhne.


Na místo míří dva vyprošťovací vlaky a tanky. Záchranáři se psy prohledávají také okolí místa neštěstí. "Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by ve vagónech měli být další mrtví," řekl mluvčí hasičů Petr Kudela.


Jak vypadala situace na místě tragédie pár desítek minut po nárazu? Poslechněte si telefonát.Původní odhady hovořily o horších následcích


"Podle našeho kvalifikovaného odhadu je na místě 10 mrtvých, kteří zůstali zaklíněni ve vagonu a asi 100 zraněných," uvedla před dvanáctou hodinou mluvčí novojičínské policie Miroslava Michálková Šálková."Strojvedoucí za jízdy viděl, jak se most zhoupnul. Okamžitě tam narval rychlobrzdu a snažil se zastavit. Měl na to ale sotva pár vteřin," popsal okamžiky těsně před nárazem Jan Kučera z Drážní inspekce.Od 13.37 sledujte v TV Nova mimořádné zpravodajství o neštěstí. Každých 40 minut další vývoj.


Podívejte se na nárazový test vlaku, který jel rychlostí 160 kilometrů za hodinu.Trosky opravovaného silničního mostu zasáhly vlak EuroCity Comenius, který mířil z Krakova do Prahy. Podle Drážní inspekce vykolejila lokomotiva a šest vagonů. Vlak jel v době neštěstí rychlostí okolo 140 kilometrů za hodinu.


Na místo tragédie vyrazili premiér Mirek Topolánek, vicepremiér Jiří Čunek a ministr dopravy Aleš Řebíček. Více zde.


"Tím vlakem jsem měl dnes jet, naštěstí a díky Bohu jsem jel o 24 hodin dříve. Musel jsem z dovolené o něco dřív!" svěřil se v diskusi čtenář Tommy.


Největší železniční tragédie se v České republice stala 24. června 1995, kdy se srazil osobní motorový jednovagonový vlak se čtyřmi nákladními vagony. Neštěstí se stalo u obce Krouna na trati mezi Poličkou a Skutčí v okrese Chrudim. Ve vlaku bylo 23 lidí, 19 z nich zemřelo. Čtyři lidé byli zraněni. Podívejte se na přehled velkých nehod, kdy v Česku na kolejích umírali lidé.


Zdroj: TN.cz


„Jsou tu desítky záchranářů. Pořád vyprošťují lidi z vagonů,“ popsal situaci na místě reportér tn.cz. U nehody zasahovaly desítky sanitek. Zraněné rozvezly do deseti okolních nemocnic. Létaly pro ně i dva vrtulníky.


Na místě zasahovalo 16 hasičských jednotek se třiceti vozy.


Zdroj: TN.cz


Na nohou byly nemocnice v celém okolí. Na místo tragédie i do nemocnic se sjížděli příbuzní cestujících.


Fakultní nemocnice Ostrava otevřela všechny volné kapacity pro zraněné. "Přijímáme je letecky i sanitkami," řekl kolem poledne mluvčí nemocnice Tomáš Oborný.


V Městské nemocnici Ostrava připravili 55 lůžek.


Zdravotníci měli strach, že nemají pro zraněné dost krve. Více zde.

Zdroj: TN.cz


Trať z Ostravy do Přerova je uzavřená.


Silniční most přes železniční trať opravoval Moravskoslezský kraj, který je jeho vlastníkem. Podle internetových stránek města Studénka rekonstrukce začala 16. dubna a skončit měla v polovině října.


TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz