Automobilky jsou pod proudem. Kam se člověk ohlédne, tam připravují elektromobil nebo alespoň hybrid.
Inzerát
Inzerát
Je jen málo značek, o kterých by se nemluvilo ve spojení s elektropohonem. I Porsche oznámilo, že připravuje hybridní model Cayenne s vidlicovým šestiválcem doplněným o elektromotor. Stejně na tom bude i BMW nebo Rolls-Royce.
A takových se na světě najednou objevilo jako hub po dešti. Už jsme zde psali o nejrychlejším elektromobilu z produkce Shelby SuperCars. Spousty slov jsme popisovali hybrid Toyota Prius (test i představení nové generace) nebo mluvili o Mini do zásuvky. Ostatně tohle auto bylo dáno do užívání radnici v New Yorku. Ta bude provozovat několik desítek Mini E, a zároveň je bude testovat. V budoucnu se už k podobné spolupráci přihlásil Londýn, Berlín a Los Angeles.
Zdroj:
Oficiální zdroj
Co je nového?
Ani posledních pár dní není na informace o elektromobilech skoupé. Tak například Opel představí na ženevském autosalonu koncept Ampera. Jedná se vlastně o evropskou verzi Chevroletu Volt. Ten je výjimečný svou koncepcí. Jde vlastně o hybrid, ale trochu naruby. Malinký motor zde umístěný nepohání kola, ale jen vyrábí elektřinu pro elektromotory. Výhodou je to, že agregát pracuje v ideálních otáčkách při ideálním spalování a má tedy mnohem méně emisí.
Zdroj:
Oficiální zdroj
Zajímavé informace přišly i z Anglie. Zde se společnost JJAD pokusí postavit přímého konkurenta sporťáku Tesla Roadster, který je čistým elektromobilem a v USA trhá prodejní rekordy. Automobil s vyklápěním dveří ve stylu Mercedes-Benz SLR bude vyroben z karbonových panelů a hliníkového rámu. Uvnitř se pak objeví Li-On akumulátory a elektromotory s celkovým výkonem 290 kW. Z 0 na 100 km/h zrychlí vůz pod tři sekundy.
Vyplatí se?
Stále ovšem je tu otázka, jestli se elektromobily vyplatí. Ekologie je totiž ošemetná věc a lidé, kteří elektromobily propagují totiž neřeknou i nedostatky.
Například akumulátory – ty jsou dvojího druhu – Li-On a Ni-Mh. Prvně jmenované mají výhodu v malém paměťovém efektu. Jejich kapacita se tak po čase zmenšuje jen minimálně. Ovšem vysoká výrobní cena a krátká životnost je stále velkou překážkou. Nové typy akumulátorů jsou ve vývoji, ale žádný se ještě nevyrábí kvůli extrémní ceně.
Naproti tomu Ni-Mh akumulátory jsou levnější. Bohužel mají paměťový efekt, takže se rychleji zničí.
Pořád v zásuvce
Hlavním problémem elektromobilů je však dojezd. Na jedno nabití většina čistých elektromobilů dojede něco kolem 300 km. Pak musí být zase akumulátory nabity, a to několik hodin u klasického nabíjení nebo desítky minut u rychlonabíječek.
Spotřeba elektrického proudu tak opět prudce vzroste, což třeba v Kalifornii, která se každoročně potýká s výpadky proudu způsobenými extrémní zátěží zapnutých klimatizací, nebude zrovna ideální.
Emise z automobilů se navíc přesunou do jiných míst – elektráren. Ty budou muset vyrobit více elektřiny, tedy spálit více uhlí, biomasy, oleje... nebo budeme muset postavit další jaderné elektrárny.