Zpravodajství

České dráhy přebarvují vlaky. Podívejte se a hlasujte

Jednotný grafický design pro vlaky a lokomotivy navrhlo grafické studio Najbrt. Barevné schéma ČD využívají i na informačních materiálech.

České dráhy se po patnácti letech pustily do přeměny vozového parku. V následujících letech by měly být všechny vagony a lokomotivy pod značkou Českých drah přebarvené na modro. Přestříkání jednoho vagonu bude stát v průměru 100 tisíc korun. Novou fazonu ale nedostanou všechny vlaky najednou. Přebarvovat se budou vždy při opravách.

Zdroj: TN.cz
Zdroj: oficiální zdroj
Zdroj: oficiální zdroj

 Do konce roku 2009 bude po českých železnicích jezdit zhruba 30 modrých vozů. Protože budou České dráhy také z úsporných důvodů měnit barvu vlaků postupně, může se i v roce 2020 stát, že se mezi modrými soupravami objeví třeba červená nebo zelená.


Barevných návrhů bylo původně více, ale volba dvou odstínů modré byla jasná téměř od začátku. „Byli jsme limitováni mnoha věcmi. Modrá je ale hlavně klasická nádražácká barva a nikde ve světě takovéhle vlaky nemají. Teď jezdí po republice i několik červených souprav a takové jsou i v jiných zemích,“ komentoval výběr barev Aleš Najbrt, jehož studio návrhy připravovalo.

Připravili jsme další návrhy, jak by vlaky mohly vypadat. Hlasujte, jaký se vám líbí nejvíc.Vlak drak a samé barvy

Vlaky v Česku po patnácti letech získají jednotný vizuální styl a budou pro cestující snadno rozpoznatelné.

V některých zemích si ale nejspíš hlavu se vzhledem vlakových souprav nelámou. Podívejte se na následující fotografie z Austrálie, Německa a Japonska.

Zdroj: oficiální zdroj
Zdroj: oficiální zdroj
Zdroj: oficiální zdroj

Elegáni mezi vlaky

Vedle vlaků, které by k cestování lákaly spíš děti než dospělé, se na zahraničních železnicích prohánějí i rychlé a moderní stroje.

Zdroj: oficiální zdroj
Zdroj: oficiální zdroj
Zdroj: oficiální zdroj 

ina s přispěním Jiřího Dlabajy, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz