Zpravodajství

Nabušené mašiny a adrenalin na Vltavě

Ve Štěchovicích na Vltavě se jel první ročník amatérských závodů na vodních skútrech

Sobotní den patřil adrenalinu na vodě, kde řada borců ukázala svoje umění. Přihlásit se mohl kdokoliv, kdo vlastní tenhle "pekelný“ stroj.


"Dneska tady zakládáme tradici závodů pro amatéry Ski-jet 2009. Je určen pro všechny, kdo si chtějí užít na vodě. Závodí se ve třech kategoriích - freestyle, jízda ve stoje i jízda v sedě. Freestyle je hlavně o skocích a adrenalinu, sedáky a stojky závodí na čas na čtyřkilometrové trati, kdy se dvakrát točí kolem bóje,“ uvedl zástupce České asociace vodních skútrů Roman Ernest.

Jízda na skútru není žádná legrace. Než se na něm člověk naučí jezdit, trvá to klidně i celý rok. Přesto kategorii "sedák“ vyhrál amatérský sportovec, který si svůj vlastní stroj koupil ani ne před dvěma lety. "Skútr jsem si koupil zhruba před rokem a půl. Jednou jsem se svezl s kamarádem a věděl jsem, že ho musím mít," směje se Pavel Zeman.

 

Vodní skútry jsou neuvěřitelné stroje, které dosáhnou zrychlení z nuly na sto bez problémů za dvě a půl vteřiny. Řídit ho je navíc pořádně fyzicky náročné, protože jezdec na vodě nemá stabilitu.


"Je to takový motokros na vodě a navíc skútr jde různě upravovat. Já jezdím na patnáctistovce, která má tři sta koní a zrychlení z nuly na sto za 2,9 vteřiny. Zatím jsem neměl ani žádnou nehodu, akorát jednou jsem nechtěně ´vystoupil´ za parníkem, který mě vyhodil z vlny,“ dodal Zeman.


Míst, kde vodní skútry mohou trénovat, není v našich podmínkách mnoho. Na Slapech jsou pouze dvě místa, kde mají povolení a jsou pouze čtyři sta metrů dlouhá. "Jezdíme často do Lysé nebo na Vraný, jelikož tady není prostor," povzdechl si jeden ze závodníků


Skútry zatím nemají v českých vodách dveře otevřené, a tak ani organizace samotných závodů nebyla jednoduchá. Příprava trvala několik týdnů, než se podařilo sehnat všechna potřebná povolení. Díky sportovnímu duchu starostky Štěchovic Miloslavy Vlkové se to nakonec podařilo a tradice závodů Ski-jet 2009 začala.

Kateřina Lang, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz